Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва своята петдесета годишнина със серия от изложби, които доближават до личността и майсторството на нидерландския постимпресионист.
Идеята за създаване на музея "Ван Гог" се появява през 60-те години на миналия век. Основният двигател за създаването на музея е Ото Хайрман, който е художник и критик, но смъртта му през 1969 г. забавя реализирането на идеята на едно място да бъдат събрани творбите на художника. Музеят отваря врати на 2 юни 1973 г. Музейната експозиция съдържа 200 картини, 500 гравюри и почти всичките му писма.
Когато е на 27 години, Винсент ван Гог решава да стане художник. Рисува изключително активно в продължение на 10 години, като създава около 850 картини и 1300 скици. Умира едва на 37 години.
До 3 септември 2023 г. може да бъде видяна ретроспективната експозиция "Ван Гог в Овер – неговите последни месеци", която представя творби от последните месеци от живота на Ван Гог във френското село Овер-сюр-Оаз. Той пристига там на 20 май 1890 г., изпълнен с оптимизъм и амбиции. Причината е присъствието на доктор Гаше – лекар, специализирал се в лечението на "меланхолия". След периодите, прекарани в Арл и Сен-Реми-дьо-Прованс, Южна Франция, художникът продължава да се бори с психичните си проблеми.
По време на престоя си в Овер-сюр-Оаз художникът създава 74 картини, като оттогава са някои от най-добрите му платна като "Житна нива с гарвани", "Житна нива под гръмотевични облаци", както и меланхоличният портрет на неговия лекар и приятел доктор Гаше. Последната му творба остава на статива, когато се застрелва на 27 юли 1890 г. насред житното поле.
В настоящата експозиция са представени 50 от тях, като те са събрани както от други галерии, така и от частни колекции по целия свят. Експозицията дава възможност на публиката и на критиката да видят произведения на автора, които досега не са представяни заедно. Изложбата се представя в сътрудничество с музея "Орсе" в Париж.
От 13 октомври 2023 г. до 14 януари 2024 г. поредна изложбена експозиция ще проследи живота и творчеството на художника по поречието на Сена. За първи път ще бъдат представени творби на Винсент ван Гог и съвременниците му Пол Синяк, Жорж Сьора, Емил Бернар и Шарл Ангран.
Произведенията на Ван Гог, създадени в Аниер, за първи път ще могат да бъдат изследвани като отделна група, но и да бъдат сравнени с картините на четиримата негови съвременници, които са рисували на същите места. Изложбата, която закрива поредицата експозиции за юбилея на музея "Ван Гог", представя 75 картини на нидерландския постимпресионист. Много от тях не са показвани никога в музея в Амстердам и дори в Нидерландия.
Музеят редовно организира творчески сесии с посещения на временни изложби и експозиции от колекцията на музея с дискусии. "Сподели с Винсент" е дългосрочна програма на музея "Ван Гог" за насърчаване на открития диалог за психичното здраве, вдъхновена от личната история на прочутия художник.
В рамките на изложбата "Ван Гог в Овер – неговите последни месеци" на 6 октомври и 3 ноември сесиите от програмата ще бъдат фокусирани върху използването на цветове в творчеството на художника с наблюдение на творби от колекцията на музея.
Казват, че музеят “Ван Гог” е едно от най-посещаваните места в Амстердам и вероятно един от най-посещаваните музеи в Нидерландия.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg