Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуството да се живее в градове

Къде са българските градове на архитектурната карта? Непосилно ли е изкуството да се живее в градове? А градовете са не само хора и улици... От сградите към градовете при архитектурния модернизъм до мегаполисите и антиурбанизма днес. Това е темата на предаването "Какво се случва". Повод за този разговор е един "Речник на термините по урбанистика". 

В този речник са събрани не само термини, исторически данни и фактология, а по интересен начин е представено развитието на градовете – как се изменя тяхната динамика. Темповете на развитие са ускорени, съответно и нашите решения трябва да бъдат по-бързи. 

Тази монография е плод на повече от 15 години изследователска работа в сферата на урбанистиката, географията и икономиката на градовете. Първата част съдържа около 440 термина и понятия, свързани с градовете. Втората част на речника е наречена "Бащите на термините или хората под линия" – събрани са 330 автори (български и чужди) – философи, социолози, историци с принос в изследването на градовете.

Авторът на монографията "Речник на термините по урбанистика" д-р Делян Ангелов – гл. асистент в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", преподавател в катедра "Икономически науки" на Факултет "Икономически и социални науки", разказва повече:

"България закъснява с едно-две десетилетия, а в урбанизацията закъснението е най-голямо, за съжаление. Смятам, че в последните 30 години се движим в една неправилна посока. Повечето европейски страни отдавна имат коренно различна стратегия в урбанизацията.

Отчайваща е тенденцията в България да се повтарят грешки, които много европейски страни отдавна са признали и разрешили – например презастрояването на испанското Средиземноморско крайбрежие 70-80 години на ХХ век. В Гърция нямаше такова презастрояване и те само спечелиха от това. Все повече с напредъка на културата и цивилизацията се вижда, че т.нар. "автомобилизация", бетонът и асфалтът отстъпват все повече на природосъобразния начин на живот. Но този тип урбанизация, който се развива у нас през последните 60 години, прави невъзможно въвеждането на новите тенденции в икономиката – кръгова, зелена...  

За градовете – като съдържание и функция на история, настояще и версии за бъдещето – обиталище на голяма част от населението по света – разказва проф. д-р Станимир Кабаиванов от Факултет "Икономически и социални науки", зам.-ректор на ПУ "Паисий Хилендарски".

"Градът определено има цена и тя в много случаи не се измерва само с пари. В крайна сметка всичко се свежда до качеството на живот и до взаимодействието с околната среда. Цената на градовете не се измерва само със стойността на жилищата или до парите, които се плащат, за да се живее в тая обстановка. Някои неща са много по-скъпи – чист въздух, достатъчно жизнено пространство...

Една от причините да говорим за този речник е един проект, реализиран със Столична община, и свързан с подобряване на транспорта – "Транспорт до поискване". Това са не толкова гигантски стъпки, но те са необходими, за да започнем да се движим в правилната посока. Първите практически резултати се появиха в рамките на 2 години. Като се има предвид динамиката на развитието на света, мисля, че и малките стъпки също биха ни помогнали.

Такъв проект е "Иноеър", който прилага експериментално мерки в тематичната област "качеството на въздуха“ и по-специално "иновативни решения за мобилност и зелено придвижване“. Проектът тества в реална среда нови за България и Европа транспортни услуги и решения пилотно в кварталите "Манастирски ливади" и "Бъкстон", с които да даде на гражданите алтернативи за придвижване, да намали трафика от автомобили и да подобри качеството на въздуха. Проектът предлага набор от инструменти, които да намалят придвижването на единични превозни средства и ще подобрят качеството на въздуха в града. След завършване на "Иноеър" градът ще разполага с набор от координирани инструменти за политика, включително."

Чуйте целия разговор от звуковия файл.


Снимки – pixnio.com

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на номинираните художници за наградата "База"

Номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство "База" представят своите творби в изложба. В конкурса участват художници до 35 години. Жури с двугодишен мандат (Ализа Еделман, Васил Владимиров, Димитър Божков, Калина Цонева и Мария Налбантова) номинира Александър Лазарков, Диана Бункин, Кристина Ненова, Невелин Иванов, rawlab и..

публикувано на 24.07.24 в 18:05

"Модернистите на XX век" в Бургас

Галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" представя изложбата "Модернистите на XX век" в Бургас. Колекцията съдържа графични творби на Пабло Пикасо, Салвадор Дали, Марк Шагал и Хуан Миро. Посетителите ще могат да видят някои от литографиите от серията "Балетните танцьори" от Пабло Пикасо . Ще бъдат изложени експонати и от серията Carnet de la Californie..

публикувано на 24.07.24 в 16:46

Мемоарите на Ървин Ялом

" Моят път към себе си "  е озаглавил своите мемоари д-р Ървин Ялом, професор към Станфордския университет, световнопризнат учен, уважаван психотерапевт и известен автор. Дете на руски евреи имигранти, Ървин Ялом израства в беден квартал на Вашингтон. Решен да се измъкне от ограничаващата го среда, той насочва цялата си енергия в мечтата си да стане..

публикувано на 24.07.24 в 14:38
Разкопки на обект

Археолози разкриват нови парчета от историческия пъзел на Созопол

Археологическите открития ни свързват с изгубените светове на нашите предци. За вълненията на един археолог в търсене на неизвестното, както и за находките и ценните артефакти при спасителните археологически разкопки на обект "Автогара", местност Провлака, Созопол – разговор с д-р Явор Иванов , научен ръководител на разкопките. Спасителните..

публикувано на 24.07.24 в 09:19

Младият режисьор Стефани Христова гостува в "Домът на музите

Срещаме ви с младия режисьор Стефани Христова.Тя завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" със специалност "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков през 2022 г. В момента завършва и магистратура по "История и съвременност на философията" в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Дипломното ѝ представление по пиесата "Грозният" от..

публикувано на 24.07.24 в 08:50