Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биляна Траянова: На Мадагаскар лемурите общуват с целувки

В топлите води на Индийския океан, освен туристически скучноватите Малдиви, Сейшели, Мавриций и Занзибар, се къпе и още един остров – Мадагаскар. Със своите близо 590 хиляди квадратни километра той е на четвърто място по големина в света, но държи палмата на първенството по брой ендемични, уникални само за неговата територия, представители на флората и фауната. 

Преди сто милиона години Мозамбикският проток е откъснал Мадагаскар от Африка и така имаме възможност и днес да видим с очите си как е изглеждала природата, преди в нейното развитие да се е намесил човекът. 

Биляна Траянова от "Без багаж" се върна неотдавна от екзотичния остров и аз тутакси я поканих да сподели приключенията си. Който е гледал предаванията ѝ, знае, че нейният екип хич не си пада по лъскави курорти и предпочита компанията на дивите племена.

Този път Биляна Траянова и съпругът ѝ Валери Белчински са взели на пътешествието и 13-годишната им дъщеря Ангелина Рада, която (повлияна от анимационния филм) запитала къде са пингвините на Мадагаскар.

Тримата са избродили екзотичното кътче, известно с безброй прозвища. Той е "Островът на ванилията" – ароматното растение там има почти свещен статут, защото за местните е основен поминък. Мадагаскар е и “Червеният остров” – заради специфичния цвят на почвата, който напомня доматена супа. "Островът на баобабите" – дърветата са един от символите тази страна. 

Между градовете Морондава и Белони-Цирибиина можете да видите уникалната и добре известна алея на баобабите, всеки от които е на повече от 1000 години. Не е възможно да се определи възрастта на тези дървета без радиовъглероден анализ, защото нямат годишни пръстени.

Наричат Мадагаскар и "Островът на лемурите". На него живеят над 100 вида лемури, като някои от тях не се срещат никъде другаде по света. Името им идва от дух на латински, защото повечето са активни през нощта. За жалост, според Биляна Траянова, доста от ендемичните животински видове изчезват заради изсичането на горите.

Тя крои планове да се върне в Мадагаскар, защото колкото и да обикаляш острова, времето за толкова различно и богато на растителни и животински видове място не стига. Научила е от местния си гид дори как лемурите разговорят помежду си. В любовния период със звуци, подобни на целувки.

Сигурна съм, че благодарение на Биляна Траянова много от нас добавиха още един остров в списъка с мечтаните кътчета за посещение. При нея разказът е с продължение, и с епизодите на "Без багаж", и със следващото пътуване до Мадагаскар.

Снимки – Ангелина Рада Белчинска, "Без багаж"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42