С приближаването на началото на новата учебна година, образователната общност се замисля над важни въпроси, свързани с бъдещето на училището, ролята на учителите и напредъка в образованието. В ефира на предаването "Нашият ден", Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование, сподели своите наблюдения.
Дефицит на учители по ключови специалности
Най-голямата грижа, която изрази Асен Александров, е съпътствана със сериозността на проблема с кадровите ресурси в образованието. Той изтъкна, че специалности като математика, информатика, физика, химия и биология изпитват сериозен дефицит на учители. И посочи няколко фактора, които са причина за този проблем. Първо, малък брой кандидати се интересуват от тези специалности. Второ, конкуренцията с други сектори на трудовия пазар, където математиците и информатиците могат да намерят по-добре платена работа, е значителна.
Според Александров, този проблем показва, че заплащането в момента все още не е достатъчен мотиватор в сектора.
"Също е важно да се намали бюрократичната тежест на учителите и те да могат да се занимават само с преподаване", посочи още Александров.
Според него отношенията между учители и родители също са от съществено значение.
Дигитализацията според него играе важна роля в бъдещето на образованието, но е необходимо да се използва правилно:
"Ето в дигиталната раница, най-малкото ще бъдат качени всички учебници. Учителите трябва все повече да се обучават, така че дигиталните инструменти да бъдат техен силен помощник. Според мен в това отношение не изоставаме толкова, колкото ни се струва. Държавата дава средства за подобряване на дигиталните умения на учителите. От друга страна навлизат в системата все по-млади учители, които са технически грамотни", посочва той.
Изглежда, че се правят усилия за подобряване на образованието и на обстановката в училищата, но за успешни резултати е необходима постоянна ангажираност и сътрудничество между всички заинтересовани страни - учители, родители, ученици и образователни институции. Всички те играят роля във формирането на бъдещето на образованието.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..
До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..
На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..
Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..
На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg