Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Михайлов:

Започна есенният фестивал на меда в София

Българските производители не са успели да продадат половината от произведения мед заради безмитния внос от Украйна

Снимка: БГНЕС

Софийският фестивал на меда традиционно се провежда на площад "Бански" пред Централна баня. До 16 септември 2023 г. пчелари от цялата страна показват своята продукция.

"Тази година участват десет изложители от страната, като обхвата е от Русе до Ямбол, от Несебър до София".

Това казва в интервю за БНР Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари.

На изложението се предлагат автентични оригинални продукти, като пчелен мед, пчелен прашец, пчелно млечице, прополис, восък и комбинация между тях.

Михаил Михайлов споделя, че консумацията на мед е ниска, а вместо това се използва захар и захарни продукти. На всяка трапеза трябва да има по едно бурканче пчелен мед, за да може постепенно да се смени посоката, за да се превърне медът в предпочитан продукт.  

От тази година има вече програма към училищната закуска задължително да се добавя и пчелен мед.

От началото на 2023 г. има промени в наредбата, която касае изискванията за съдържанието на етикетите на пчелния мед. Те трябва да посочват страната или страните на произход, където е бил добит продуктът. Целта еда се защитят здравето и правата на потребителите, да бъдат улеснени свободното движение на пчелния мед и достъпът до висококачествени продукти.

От браншовата организация настояват за създаване на Дирекция по пчеларство в Министерство на земеделието и храните.

Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отличниците в края на учебната година

Един невероятен клас от СМГ постигна 99,32 среден успех на матурите

Срещаме слушателите на предаването "Нашият ден" с един невероятен клас от СМГ "Паисий Хилендарски", постигнал среден успех на матурите 99,32 точки от възможни 100 . Класният ръководител и учител по математика г-жа Елена Киселова разказва за пътя към блестящия резултат, в който не липсва критика към българската образователна система. От общо..

публикувано на 18.07.24 в 11:53
Д-р София Ангелова

Туберколозата – една (не)обичайна диагноза

Случай на служител в детска градина с туберколоза привлече силно внимание в медийното пространство. За туберколозното заболяване и летните пневмонии в Lege Artis говори пулмологът д-р София Ангелова .   По думите на д-р Ангелова туберколозата не е необичайна за България диагноза. Обикновено заболеваемостта се повишава, когато качеството на..

публикувано на 17.07.24 в 14:11
Доц. д-р Красимира Христова

Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време?

За пореден път днес почти цялата страна е обхваната от червен код поради опасни горещини – между 38 и 43 градуса. Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време –  слушателите на Lege Artis съветва доц. д-р Красимира Христова , кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика. Горещините..

публикувано на 17.07.24 в 13:27
Обща снимка на участниците

Над 300 младежи заявиха: Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена

Росена Добрева от Средно училище "П. Яворов" Стралджа спечели Международния филмов и литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" . Наградата, придружена с предложение за месечен стаж, на Росена Добрева връчи генералният директор на Българското национално радио Милен Митев. За участието в конкурса,..

публикувано на 17.07.24 в 10:44

Боклукът – първородният грях на всеки потребител

Отпадъкът е ценен разказвач на механизмите, които движат дадено общество – пресечна точка между природно и културно, локално и глобално. Боклукът разколебава границата между това, което е мое, и това, което не е, между полезно и вредно, приемливо и неприемливо, определено и неопределено. Кой притежава отпадъците, има ли "добър" отпадък и дали..

публикувано на 16.07.24 в 14:25