Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Михайлов

Убива ли родните производители безмитният внос на украински мед?

Българските производители не са успели да продадат половината от произведения мед заради безмитния внос от Украйна

Снимка: Pixabay

България ще получи още 10 млн. евро от втория пакет компенсации за засегнатите фермери от украинския вносОказва се, че пчеларският сектор е един от най-засегнатите от украинския внос. На 17 април 2023 г. изтече срокът за подпомагане на  засегнатите пчелари. Дали е достатъчна тази подкрепа в "Денят делово" коментира инж.Михайл Михайлов, председател на Националния пчеларски съюз.

В България има около 12 000 регистрирани пчелари. Но, от тях като земеделски стопани, които се занимават с пчеларство, са под 5000.

"Пчеларите, които са земеделски стопани могат да подават документи за подпомагане във връзка с войната в Украйна. Това се отнася за тези, които са пропуснали срока за подаване на документи", казва той.

И допълва, че останалите пчелари, които не са регистрирани като земеделски стопани не могат да участват в процедурата за подпомагане.

Българските производители не са успели да продадат повече от половината от произведения мед заради безмитния внос от Украйна. От началото на година има промяна в Наредбата за етикетите и етикетирането на пчелния мед и задължително се записва държава на произход. 

Според инж. Михайл Михайлов българските производители ежегодно произвеждат около 10-12 хил. тона, от които 2-3000 тона се реализират на вътрешния пазар, а останалите са предназначени за износ. 

За 2021 г. в България са внесени 20 хил. тона украински слънчоглед, а за 2022 г. - почти 900 хил. т. Годишният добив у нас е около 1,2 млн. т. Близо 80% от годишния добив на родните производители не е продаден. 

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бабино хоро за Бабинден в Негушево

Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..

публикувано на 21.01.25 в 12:11

Синан Фейзула: Защо е важно да започнем стаж още в университета?

В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..

обновено на 21.01.25 в 11:58

AI като катализатор на глобална трансформация: Възможности и предизвикателства

Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..

публикувано на 21.01.25 в 09:58
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46