Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Михайлов

Убива ли родните производители безмитният внос на украински мед?

Българските производители не са успели да продадат половината от произведения мед заради безмитния внос от Украйна

Снимка: Pixabay

България ще получи още 10 млн. евро от втория пакет компенсации за засегнатите фермери от украинския вносОказва се, че пчеларският сектор е един от най-засегнатите от украинския внос. На 17 април 2023 г. изтече срокът за подпомагане на  засегнатите пчелари. Дали е достатъчна тази подкрепа в "Денят делово" коментира инж.Михайл Михайлов, председател на Националния пчеларски съюз.

В България има около 12 000 регистрирани пчелари. Но, от тях като земеделски стопани, които се занимават с пчеларство, са под 5000.

"Пчеларите, които са земеделски стопани могат да подават документи за подпомагане във връзка с войната в Украйна. Това се отнася за тези, които са пропуснали срока за подаване на документи", казва той.

И допълва, че останалите пчелари, които не са регистрирани като земеделски стопани не могат да участват в процедурата за подпомагане.

Българските производители не са успели да продадат повече от половината от произведения мед заради безмитния внос от Украйна. От началото на година има промяна в Наредбата за етикетите и етикетирането на пчелния мед и задължително се записва държава на произход. 

Според инж. Михайл Михайлов българските производители ежегодно произвеждат около 10-12 хил. тона, от които 2-3000 тона се реализират на вътрешния пазар, а останалите са предназначени за износ. 

За 2021 г. в България са внесени 20 хил. тона украински слънчоглед, а за 2022 г. - почти 900 хил. т. Годишният добив у нас е около 1,2 млн. т. Близо 80% от годишния добив на родните производители не е продаден. 

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аптеките на миналото: Пътешествие из историята на Пловдив

През август в ефира на предаването "Нашият ден" припомняме някои от най-ярките интервюта и разговори. В рубриката "Разговорът" ви предложихме да слушате отново разказа за старите аптеки на Пловдив, прозвучал в ефира на предаването миналия септември. Интересният материал с госпожа Татяна Йорданова от Архитектурно-исторически резерват..

публикувано на 19.08.24 в 13:29

Габрово отбелязва 147 години от Шипченската епопея с богата програма

В Габрово започват честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Събитията са под патронажа на президента на Република България и се организират от областната администрация – Габрово, със съдействието на Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" Програмата включва разнообразни събития,..

обновено на 19.08.24 в 13:03

Екстремни изживявания и добри дела. Поглед към живота на един оператор

Влади Веков е телевизионен и филмов оператор по професия, работещ в Българската национална телевизия, но любовта му към планината, спорта и хората разширява кръгозора му и го подтиква да се занимава с различни дейности, които му позволяват да изразява себе си. В ефира на предаването "Нашият ден" той споделя своята дълбока връзка с природата и как тя..

обновено на 19.08.24 в 11:43

Духовната храна и ние

В днешното евангелско четиво на пръв поглед основно място заема чудесното нахранване на няколко хиляди души с две риби и пет хляба. Нека се замислим кое е накарало хилядното множество да последва Спасителя в пустинята, изоставило ежедневните си тегоби. Силата на словото със своята истинност така захласва народа, че той забравя времето и телесните си..

публикувано на 18.08.24 в 09:10

45 години от откриването на Международната детска асамблея "Знаме на мира"

На 16 август 1979 г. в София е открита първата Международна детска асамблея "Знаме на мира" с  девиз "Единство, творчество, красота" и основен принцип: "Всеки може да бъде творец в Асамблеята на мира". Асамблеята продължава до 25 август 1979 г . Организирана е по инициатива на председателя на Комитета за култура Людмила Живкова, а неин..

публикувано на 16.08.24 в 12:18