Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С посланика ни в Алжир до родния град на Камю и Ив Сен Лоран

Нейно превъзходителство Марияна Бояджиева е извънреден и пълномощен посланик на България в Алжир. Тя е дипломат от кариерата с опит в мисиите ни в Италия и Франция. Макар да е сравнително отскоро в столицата Алжир, Марияна отлично знае, че страната е сред световните лидери по залежи и износ на природен газ и нефт, ключов енергиен доставчик за ЕС.

Потенциалът на Алжир го поставя сред важните външнотърговски партньори на България в арабския свят. Според Марияна Бояджиева алжирската страна проявява подчертан интерес към развитието на туризма и създаването на делови контакти с наши институции и агенции.  Обаче в "Покана за пътуване" няма да разговаряме  с нашия посланик за геополитика. Помолих я да ни разкаже за някое интересно място, което е посетила през шестте месеца, откакто е на мандат в Алжир.

Оран, за който ни разказва българският посланик в Алжир Марияна Бояджиева е вторият по големи град в северноафриканската държава със своите повече от 800 хиляди жители. Освен това има древна история. Корените му се губят през 10 век, когато селището е основано от маври, андалуски търговци, после преминава в ръцете на испанците, на пирати, на турци, на французи… И всеки е оставил своя отпечатък.

Оран е най-близкият до Европа град на Алжир. Разположен е на Средиземно море и в него се развива действието на романа Чумата от Албер Камю. От Марияна Бояджиева разбираме, че това не е  случайно. Името на града на арабски език означава "два лъва" и идва от легендата, че преди маврите да основат селище, мястото е било царство на величествените котки. Заселниците започнали да избиват лъвовете. Последните два от тях гледали хората от хълма до града и плачели за близките си.  Затова на герба на Оран има два червени и един златен лъв. До този град ни завежда посланика ни в Алжир Марияна Бояджиева. Тя обеща да разкаже в Покана за пътуване и за друго посетено от нея селище – Константин.


Снимки – Марияна Бояджиева

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05