София, българската столица, носи със себе си богата история, културно наследство и модерен дух. Но как искаме чужденците да приемат нашата столица и какво искаме да запомнят за нея? Този въпрос заслужава внимание и отговорът на него е представен чрез нова интерактивна инсталация, която ще посреща пътниците на Летище София на Терминал 2 след празника на града, който беше на 17 септември.
Инсталацията е идея на SoSofia, организация, посветена на насърчаването на културното богатство и разнообразието на София. Яна Стоянова, член на екипа на SoSofia, споделя в "Нашият ден" идеята зад проекта и какво би искала тя и нейните колеги да представят на чуждестранните гости.
По нейните думи София е град с богата история и култура, а нейните символи отразяват този разнообразен характер. За да определи най-разпознаваемите символи на града, екипът на SoSofia е провел социологическо изследване в сътрудничество с катедрата по "Социология" към Софийския университет. Изследването е било проведено в рамките на няколко месеца през април до юни и е включвало както мнението на местните жители, така и препоръките на младежи и активни граждани на града.
В предаването тя разказа още, че трите основни направления, на които се фокусира изследването, са "Стара София", "Млада София" и "Зелена София". "Целта беше да се представят символите на града, които олицетворяват тези аспекти", казва тя.
Целта на новата интерактивна инсталация на Терминал 2 на Летище София е да представи тези най-характерни символи на града на чуждестранните гости. Проектът цели да информира и вдъхнови посетителите да разберат и опознаят София като съвременен град, обогатен с история и култура.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg