Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инсталация ще показва София на пристигащите на Терминал 2

Снимка: БГНЕС

София, българската столица, носи със себе си богата история, културно наследство и модерен дух. Но как искаме чужденците да приемат нашата столица и какво искаме да запомнят за нея? Този въпрос заслужава внимание и отговорът на него е представен чрез нова интерактивна инсталация, която ще посреща пътниците на Летище София на Терминал 2 след празника на града, който беше на 17 септември.

Инсталацията е идея на SoSofia, организация, посветена на насърчаването на културното богатство и разнообразието на София. Яна Стоянова, член на екипа на SoSofia, споделя в "Нашият ден" идеята зад проекта и какво би искала тя и нейните колеги да представят на чуждестранните гости.

По нейните думи София е град с богата история и култура, а нейните символи отразяват този разнообразен характер. За да определи най-разпознаваемите символи на града, екипът на SoSofia е провел социологическо изследване в сътрудничество с катедрата по "Социология" към Софийския университет. Изследването е било проведено в рамките на няколко месеца през април до юни и е включвало както мнението на местните жители, така и препоръките на младежи и активни граждани на града.

В предаването тя разказа още, че трите основни направления, на които се фокусира изследването, са "Стара София", "Млада София" и "Зелена София". "Целта беше да се представят символите на града, които олицетворяват тези аспекти", казва тя.

Целта на новата интерактивна инсталация на Терминал 2 на Летище София е да представи тези най-характерни символи на града на чуждестранните гости. Проектът цели да информира и вдъхнови посетителите да разберат и опознаят София като съвременен град, обогатен с история и култура.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза

За конституционните реформи и предизвиканата от тях криза в "Нашият ден" разговаряме с д-р Орлин Колев , експерт по конституционно право и преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски". В последно време българското общество стана свидетел на редица спорни моменти, свързани със съставянето на служебно правителство. По думите на д-р Колев..

публикувано на 02.09.24 в 09:42
Изцелението на бесноватия

За фалшивата вяра и за суеверията в Църквата

Излекуването на бесноватия момък от евангелското че­тиво за днешната 10-а неделя след Петдесетница става по молба на баща му. Чудното излекуване на бесноватото момче прави силно впечатление на всички присъстващи. Христовите ученици, помолени от бащата да помогнат на сина му, не успяват да го сторят. На въпроса им: "Защо не можахме ние да го..

публикувано на 01.09.24 в 09:15
Росица Банова

Избрано: Росица Банова – китайски ученици, български корени и световни успехи

През месец август, предаването "Нашият ден" предоставя възможност на своите слушатели да си припомнят някои от най-запомнящите се интервюта, излъчени през годината. Сред тях се отличава разговорът със световноизвестната пианистка Росица Банова. В това специално интервю, Банова разкрива детайли от своята житейска и професионална история, представяйки..

публикувано на 30.08.24 в 12:04

Миграция на душата: Защо Ейми Ан Сабела избра живота в България пред този в САЩ?

В рубриката "Мигранти с таланти" днес ви разказваме историята на Ейми Ан Сабела  – американка от Ню Йорк, която мечтае да стане българска баба. Родена и израснала в Ню Йорк, Ейми Ан Сабела прекарва голяма част от живота си там, но събитията на 11-и септември я принуждават да преосмисли приоритетите си в живота. "Разбрах, че животът може да се промени..

обновено на 30.08.24 в 11:45

Светлозар Желев: "Аполония" е светлина, тя е фар в тъмнината

През 2024 година се отбелязват 40 години от началото на празниците на изкуствата "Аполония", които за първи път се състояха през 1984 година в живописния град Созопол. Фестивалът, създаден с цел да покаже постиженията на българските творци и да подкрепи новите идеи и експериментални проекти в различни изкуства, се е утвърдил като значимо културно..

публикувано на 30.08.24 в 09:02