Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бай Дико Илиев: Дунавското хоро, космосът и един музикант от Бога

| обновено на 18.09.23 в 12:42

Легендата на бай Дико Илиев, създател на хорà за духови оркестри и музикални произведения, които се превърнаха в символи на северняшката култура, продължава да се пренася през поколенията и да вдъхновява нови поклонници на фолклора.

За трета поредна година в ефира на програма "Христо Ботев" и Terra Култура стартира излъчването на поредицата "Непознатите будители". В дните до 1 ноември 2023 година представяме личности от културната и духовна история на България, неоткрити, забравени или с нови неразчетени послания, представени от първо лице в разказите на техни съвременници, съратници, близки и/или изследователи. В днешното издание излъчваме "Дунавското хоро, космосът и един музикант от Бога", посветено на легендарния бай Дико Илиев и за спасението на и чрез музикалното му наследство.

В ефира на "Нашият ден" Хризантема Рашева, дългогодишен секретар на Народно читалище “Надежда“, разказва за срещите си с големия творец.

"До момента нашата среща с бай Дико, аз никога не бях мислила за имената зад мелодиите, които звучат на празниците в нашия град. Неговите хора и маршове бяха навсякъде около нас, звучаха по улиците и се преливаха в сърцата на хората. Сега разбирах, че този скромен и надарен музикант стоял зад тях", казва тя.

Бай Дико не само създавал музика, той създавал и общност. Духовите оркестри, които той формирал във Врачанско и Монтанско, станаха неизменна част от живота на хората там.

Той дори ръководел духовия оркестър в читалището в продължение на цели 15 години, съчетавайки своето изкуство с ангажимент към образованието и културното развитие на общността.

"Една от нещата, които ме впечатлиха най-много при бай Дико, беше неговата скромност и доброта. Всички в града му наричаха "бай Дико",  което беше израз на безкрайното им уважение към него", посочва още тя.

Хризантема Рашкова

"Когато излетя първият български космонавт, веднага след съобщението Българското национално радио е пуснало "Дунавско хоро". Тогава той е казал на своята дъщеря, че никога не е бил по-щастлив", разказва още тя в интервюто. 


Макар че бай Дико е имал само начално образование, неговият музикален гений и принос към народното творчество са неоспорими. Според г-жа Рашева може би заради образователната степен Съюзът на българските композитори го признава много късно.

Г-жа Рашева обяснява още, че съвместно с Българското национално радио са издадени пет компактдиска с неиздадени произведения на този изключителен музикант. “Все още има материал, който чака да бъде намерен и споделен с останалите, и това е една от нашите предстоящи задачи“, казва тя.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: БНР, Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оля Стоянова и природните закони

Спасяват ли ни природните закони? Да, отговаря в новата си стихосбирка Оля Стоянова, по техния начин. Единадесет години след "Улица "Щастие" тази книга отново потвърждава устойчивостта в писането ѝ, пристрастието към определена поетика и теми.  "Как ни спасяват природните закони" е стихосбирка, в която животът пулсира, а енергията се предава и на..

публикувано на 27.09.24 в 10:25
Кадър от филма „Триумф“

"Триумф" е големият победител на "Златна роза" 2024

Новият филм на Петър Вълчанов и Кристина Грозева триумфира с пет награди на 42-рия Фестивал на българското кино "Златна роза". "Триумф" получи голямата награда за най-добър филм заради припомнянето, че дори най-абсурдните начинания могат да ни доведат до прости истини и осъзнаване на наивността. Филмът взе и отличията за сценарий и най-добра женска..

публикувано на 27.09.24 в 10:05

"Тортила флет" по Джон Стайнбек – нов спектакъл на театър "Кредо"

60-ият юбилеен сезон на театър 199 "Валентин Стойчев" започва с премиера на спектакъла "Тортила флет", създаден по мотиви от едноименния роман на Джон Стайнбек на театър "Кредо". Спектакълът разказва "историята на Дани, приятелите на Дани и къщата на Дани и как тия три неща станаха едно" – история за група скитници и една къща на..

публикувано на 27.09.24 в 08:25

24-часов театрален маратон за втори път в Габрово

На 27 и 28 септември Габрово отново е домакин на 24-часовия театрален маратон, наречен "Театър 24". Първото му издание беше отличенo единодушно от публика и жури за най-доброто културно събитие в Габрово за 2023 година. Организатор на театралния празник е независимата театрална формация "Малка театрална компания" в партньорство с Драматичния..

публикувано на 27.09.24 в 07:55

Разтърсващата "Операция САБЯ" на "Златна роза" 2024

Сръбско-българският сериал "Операция САБЯ", който имаше световна премиера на CanneSeries 2024 и получи наградата за най-добър актьорски състав, се срещна за първи път с българската публика на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза" във Варна. Историята, която се очаква догодина да тръгне в ефира на bTV, следва вече утвърдения..

публикувано на 26.09.24 в 17:25