Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мъдростта през погледа на Радио София, столицата и "Гласът на времето"

Снимка: БГНЕС

Що е София – столица на България или символ и на мъдростта, и на религиозното и философското знание в светлината на легендата за светицата София и дъщерите ѝ Вяра, Надежда и Любов?

В неделя, на 17 септември, Денят на София, е създадено Радио София преди 16 години. По този повод в съвместно предаване на Програма "Христо Ботев" и Радио София, излъчвано из цялата страна, водещите Лили Големинова и Митко Новков правят разширен формат на "Радиокафе" и "Гласът на времето". 

Директорът на Програма "Христо Ботев" на Българското национално радио Кин Стоянов, един от гостите, разказва за участието си в първите предавания на новото радио преди години заедно с Емил Янев, за проекта "Инфохолици" и за репликата с намигане на Тройната коалиция чрез темата "Три-пет-осем", контаминираща простоватата игра на карти и начина на кадрово разпределение в Коалицията тогава.

Другите гости в студиото – философът Стилиян Йотов, писателите Димитър Шумналиев и Димитър Бочев, както и бившият зам.-кмет на София – Тодор Чобанов, обсъждат термина "мъдрост" през името София. Става дума и за столицата, и за писателската носталгия на Шумналиев и Бочев, писали много за града през миналия век, и за архитектурните и историческите особености на столицата през погледа на Тодор Чобанов. Философът Стилиян Йотов пък оповестява за знаковия дисонанс в понятието "София" – мъдрост, и емоционалното и отвъдемпирично съдържание на посланията в имената Вяра, Надежда, Любов.

Оказва се, че 17 септември, освен Ден на столицата и рожден ден на Радио София, е тема и за носталгия, и за размисъл – всъщност подхранващи мъдростта състояния. 

И още по маршрутите на мъдростта – Елисавета Динева, главен екскурзовод на РИМ - София, разказва.

Снимка – БГНЕС

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13