Джон Хенри Бонъм е намерен мъртъв в Уиндзор на 25 септември 1980. Задушаване вследствие свръзхоза алкохол и кокаин. Погребан е в ръшкокското енорийско гробище на 10 октомври.
Историята за кончината на Бонзо се появява във вестниците по целия свят и скоро малка група фенове подхваща мълчаливо бдение пред стените на къщата на Джими Пейдж. Плъзват и неприятни слухове, които напомнят за проклятието, уж тегнещо над бандата. Един от фензините пише, че ден след злощастното събитие от дома на Джими е бил забелязан да се издига гъст черен дим и че когато китаристът разбрал какво се е случило, бил изпаднал в разрушително буйство, сипейки проклятия на странни езици.
Говори се, че Бонъм всъщност бил починал на задната седалка в нечия кола. Разнася се и мълвата, че Пейдж бил поръчал огромни количества магнетофонна лента, за да създаде музика в негова памет. Отново излиза наяве и старата манипулация за т.нар. "Черен албум" на "Лед Цепелин". От години се шушука, че те са записали цяла плоча с погребални песни, а някакъв немски писател твърди, че лично е превел текстовете от старогермански. Два дни след края на барабаниста лондонският вестник
"Ивнинг Стандарт" излиза със заглавие "Загадката на черната магия на Цепелин". Цитира се неназован, близък до рокаджиите източник, който твърди – "Може и да звучи налудничаво, но Робърт Плант и всички около тях са убедени, че заниманията на Джими с черна магия по някакъв начин са причината за смъртта на Бонзо и другите трагедии", визирайки и преждевременната кончина на Карак, сина на Плант и съпругата му Морийн, който почива на едва 5-годишна възраст от стомашен вирус, а и автомобилната катастрофа на майка му и баща му, докато са на почивка в Гърция. Анонимният информатор продължава с това, че тримата оцелели членове вече се страхуват от онова, което ги очаква занапред.
Джон Бонъм е погребан на 10 октомври 1980 г. в Ръшокското енорийско гробище, което се намира недалеч от неговата къща. Останките са били кремирани малко след смъртта му. На службата биват припомнени няколко факта за покойния – не обича нито да бъде далеч от дома и семейството си, направо ненавижда летенето и това води до честа употреба на алкохол и кокаин.
Чуйте пълния коментар в звуковия файл.
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg