До 28 септември галерия "Слон" в София представя изложбата "Забулен в облаците" на художника и графичен дизайнер Давит Карапетян. Изложбата предоставя уникален поглед върху съчетанието между традиционните изкуствени техники и цифровата изкуствена реалност, като провокира зрителите да размислят за връзката между тях.
Със своята работа Давит Карапетян търси отговор на въпроса дали дигиталните техники могат да се съчетаят успешно с традиционните инструменти като четки, бои и платна. Този проект е продукт на няколкогодишния му изследователски процес и е първата му изложба в София, на която представя своите визуални експерименти.
Създавайки своите творби, артистът използва разнообразни инструменти, включително моливи, акрилни бои, пастели, фотографии, дигитални колажи и 3D генерирани изображения. Идеята зад проекта е да се използват всички тези елементи по такъв начин, че да се създаде диалог между тях, предизвиквайки интересни визуални комбинации и интерпретации.
В интервю за предаването "Нашият ден" Давит Карапетян споделя своята мотивация.
"Това беше моя цел за нещата, които към представил, да видя как традиционното може да си говори добре с дигиталното. Голяма част от вдъхновението ми е природата и как да я пресъздам по нов начин. Преживяното в моя личен живот е нещо, което не отделям от това, което творя. Друга тема са човешките символи на наши емоционални състояния. Използвах фотографии на скали, които съм правил в България", казва той.
Изложбата "Забулен в облаците" е отворена за посещение в галерия "Слон" до 28 септември от 17:00 до 19:00 часа. Този изкуствен диалог между традицията и модерната технология предоставя възможност на зрителите да се потопят в свят, където изкуството преодолява границите на времето и пространството.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 23 април под надслов "Това е толкова ъндърграунд" се открива фестивалът за пърформънс изкуство "София ъндърграунд". Събитията в програмата му продължават до 27-и, неделя. Тази година фестивалът задава въпроса може ли ъндърграундът да остане под земята и каква е ролята му в съвременния артистичен свят. Доколко социалните медии, навикът на..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст акцентът е въздействието на музиката върху децата, това обясни и режисьорът Христо Ботев Станчев. Точно както повелява историята той вплита в едно приключение група животни – магаре, куче, котка и..
На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години. Разказва,..
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg