Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Радина Бодурова

Снимка: личен архив

"Когато сложих униформата, започнах да мисля като по-зрял човек", казва Радина Бодурова. Тя е студентка в четвърти курс във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, нейната специализация е щурман и ръководител на полети. В началото на тази година тя получи  голямата награда "Студент на годината", която се връчва от Националното представителство на студентските съвети. Радина Бодурова също така е и носителка на стипендия на фондация "Еврика" за постижения в овладяването на инженерните науки в областта на електрониката, автоматизацията и електротехниката на името на акад. Димитър Мишев.

"Да, когато бях малка, не съм си мечтала да бъда военен, но в моите тийнейджърски години реших да поема по този път", разказва Радина Бодурова. Понеже тя има силен интерес към науката, питам я дали се вижда един ден като университетски преподавател, дали се изкушава след магистратурата да запише докторантура и да продължи да се занимава с наука. Тя се усмихва и отговаря, че по-скоро иска да работи по специалността си. Обяснява, че никога не е мечтала да бъде пилот, дори не е кандидатствала за тази специалност, не е сигурна дали това е за нея, но подобно на всички млади хора във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, тях ги събира мечтата по летенето. "За да си във военното училище със сигурност носиш в себе си любов към авиацията", казва Радина.

По думите ѝ, за да се развива и да върви напред, тя има голяма подкрепа и от учителите си, но и от приятеля си – нейният колега Борислав Иванов, който е в същия курс – курсант сержант във Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, който се обучава за военен пилот.

"Ако трябва да опиша с няколко думи Радина Бодурова, тя е човек, който е много борбен, целенасочен, постави ли си някаква цел, независимо от обстоятелствата, тя прави абсолютно всичко възможно, за да я постигне. И съм изключително горд – първо, че я познавам като личност, като човек, и второ, че съм заедно с нея и тя е част от моя живот", казва Борислав Иванов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят на мозайките в турския град Шанлъурфа представя една от най-ценните колекции на мозаечното изкуство

Какви истории разказват мозайките

Музеят на мозайките в град Шанлъурфа е нов музей, но съхранява едни от най-добрите образци на древното мозаечно изкуство. През 2006 г., по време на строителни дейности, на това място е открит голям римски комплекс и по-късно е изграден музеят. Разположен е на голяма площ – от близо 6 декара, и днес тук могат да се видят множество изображения на..

публикувано на 02.08.24 в 14:10
доц. Катя Михайлова

Необходимо е експерти достоверно да оценят културното ни наследство

България е домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България...

публикувано на 02.08.24 в 11:18

Разказ за Алиолувата къща в Казанлък

Алиолувата къща в Казанлък е паметник на културата и своеобразен културен център, в който сега, в разгара на лятото, текат театрални репетиции. Тя е построена в средата на 19 век от български майстори за богат турски бей, а днес се приема, че Алиолувата къща е една от най-интересните къщи в града и е обявена за паметник на културата с местно значение...

публикувано на 02.08.24 в 08:05
доц. Любомир Цонев

Добре е в България да се създаде лаборатория за луминесцентно датиране

"Луминесцентното датиране е свързано с тъй наречените "дозиметри" в атомната физика, та за това този метод използва изследването на естествените кварцови песъчинки, които се намират навсякъде около нас, като природни дозиметри", разказва в предаването "Следобед за любопитните" физикът доц. Любомир Цонев. "Тези частици, – допълва той, – могат да..

публикувано на 01.08.24 в 09:35

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на..

публикувано на 30.07.24 в 16:30