На 25 септември 2023 г. отбелязваме Световния ден на белия дроб. Темата на тазгодишната кампания е "Достъп до профилактика и лечение за всички".
Кои са рисковите фактори за този най-голям вътрешен орган, който за съжаление е изложен на почти всички вредни фактори на външната среда, като се започне от мръсния въздух, изгарянето на биомаса, вредните газове, които се отделят в атмосферата, както и тютюнопушенето?
"Този ангажимент за профилактика и лечение за всички хора означава да подобрим достъпа, да подобрим възможностите на всички българи да получат адекватна профилактика и диагностика и лечение на респираторни заболявания."
Това казва в интервю за БНР д-р Цветомила Дудевска, пулмолог, управител на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ) в Троян. Тя допълва, че в групата на хроничните незаразни болести попадат ХОББ, астмата, ракът на белия дроб, както респираторните инфекции и туберкулозата. Профилактика е изключително важна, за да не се допуска развитието на тези изключително сериозни заболявания на белия дроб.
"Всеки 4-ти българин не се е възползвал от годишния си профилактичен преглед, което е много тъжно“, посочва д-р Цветомила Дудевска.
В България около 9% от населението страда от астма. Това е най-честото хронично белодробно заболяване при деца в целия свят. ХОББ е трета причина за смърт в световен мащаб. Очаква се до 2030 г. да стане второто хронично заболяване като смъртност след диабета. Особено тревожна е статистиката за рак на белия дроб. Всекидневно в света умират 10 души.
"През цялата седмица във всички болници в страната се провеждат безплатни профилактични прегледи за риск от туберкулоза. Медицинската общност прави необходимото и призовава всички българи да се опитат да обърнат повече внимание на белите си дробове", твърди пулмологът."Най-често срещаният симптом за проблем с белите дробове е кашлицата. Ако имате кашлица в продължение на повече от три седмици, това изключително притеснително и би следвало да бъде потърсена помощ от пулмолог“, казва още д-р Дудевска.
Връзката между сърцето и белите дробове е много тясна. Пулмолозите призовават всички пациенти, особено онези, които са прекарали Covid-19 инфекция, задължително да намерят път към двата вида специалисти – пулмолог и кардиолог. При затруднено дишане, обща отпадналост и слабост консултацията с тях е задължителна.
Целия разговор с д-р Цветомила Дудевска можете да чуете в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg