На днешния 10 октомври Институтът за пазарна икономика (ИПИ) представя резултатите от своето последно изследване с наименование "Икономически центрове в България - 2023".
Изследването, проведено от Петър Ганев, старши изследовател, и Адриан Николов, икономист в ИПИ, се фокусира върху концентрацията на икономическата активност в страната.
То представя икономическите центрове в България, които не се ограничават от административните граници на общини и области и се основава на разнообразни данни, включително информация за предприятията, данни за пазара на труда, демографската динамика и стопанските взаимовръзки между различните общини в страната.
Трудът разглежда икономическите центрове като съставни от две основни части: ядро и периферия. Ядрата представляват общините с най-силна местна икономика, докато периферията са общините, най-тясно обвързани с икономиката на съответното ядро. В проучването бяха открити 16 големи икономически центъра в България, които обхващат общо 132 общини. Някои от тези центрове имат повече от едно ядро, което се дължи на съществуващите взаимовръзки между различните ядра и наличието на обща периферия или зона на влияние.
За да научим повече за значението и резултатите от изследването, в “Нашият ден“ разговаряме с Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
По неговите думи проучването е изключително важно, защото ни предоставя ясна представа за географската картина на икономическата активност в България. Според него то ни дава възможност да идентифицираме икономическите центрове, които играят ключова роля в стопанското развитие на страната.
Николов посочва, че изследването се провежда веднъж на десет години, защото използва данни от преброяването на населението, което е важен индикатор за трудовата миграция.
Кои са потребителите?
“Много от текущите и бъдещите кметове ще намерят полезна информация в нашето издание, която ще им помогне да съсредоточат усилията си за развитие на техните общини. Това изследване е много полезно за бизнес сектор, тъй като предоставя подробна информация за икономическите центрове в България“, казва той.
По думите му бизнесът може да извлече ползи от това изследване, като определи стратегии за развитие, инвестиции и разширение в регионите с най-силна икономика. Той споменава още, че знанието за икономическите центрове и тяхната периферия може да помогне на предприятията да адаптират своите бизнес модели и ресурси, за да се възползват от потенциала на конкретните региони.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..
На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg