Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

INSAIT или за българската следа в бъдещето на изкуствения интелект

| обновено на 11.10.23 в 09:03
Д-р Никола Константинов
Снимка: nikolakon.github.io

Българският институт INSAIT към Софийския университет наскоро събуди гордостта на страната, като публикува седем научни постижения на конференцията номер 1 в света за изкуствен интелект, NeurIPS. Това изключителна постижение беше подчертано и похвалено от просветното министерство, което несъмнено остави следи в националния и международен академичен свят.

Заслугата за този успех на института INSAIT със сигурност е огромна, но не бихме могли да я обсъждаме без да споменем и д-р Никола Константинов, част от този талантлив екип. Д-р Константинов, наскоро определен като един от най-обещаващите млади европейски учени в областта на изкуствения интелект, сподели някои от своите впечатления и пътя, който го доведе до INSAIT.

Само на 29 години д-р Константинов вече може да се гордее с впечатляващото си образование и опит. Той завършва бакалавър и магистър в Оксфорд, където се подготвя за своето бъдеще в областта на математиката и статистиката. Впоследствие той става част от постдокторантската програма в ETH Zurich и завършва докторантура в IST Austria. Неговата страст към изкуствения интелект и желание да се върне у нас го подтикват да се присъедини към INSAIT.

В ефира на предаването "Нашият ден" той споделя, че винаги е искал да се върне в родината си и да приложи знанията и уменията, които е придобил в чужбина. INSAIT му предостави тази възможност, като интегрира таланта му в световен мащаб и му дава свобода за изследователска и иновационна работа. В момента той ръководи групата по машинно обучение в института и се фокусира върху развиването на изкуствен интелект.

И така, успехът на INSAIT и д-р Никола Константинов изглежда обещаващ за бъдещето на изкуствения интелект и научната общност в България. Надяваме се, че това е само началото на много по-голям и вълнуващ път към нови научни открития и иновации.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Лозен стана дом на първия музей на лютото в Европа

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" беше представен първият "Музей на лютото" в Европа, разположен във ферма "Чили Хилс" в село Лозен. Той е отворен за посещения напълно безплатно и предлага уникално преживяване за любителите на люти чушки. В музея могат да се видят над 130 вида люти чушки от различни краища на света ,..

публикувано на 18.10.24 в 09:09
Цитаделата на Анкара – животът тук не е спирал през вековете

Цитаделата на Анкара, или какви истории разказва камъкът

Като говорим за Анкара, може би още в началото трябва да кажем, че до 1930 г. градът е известен под името Ангора, а в античността като Анкира. Анкара е била културен и търговски център, както и важна спирка по Пътя на коприната. Столицата днес е вторият по големина град в страната, с население от близо 6 млн. души. А разказът за Анкара може да..

публикувано на 17.10.24 в 15:05
Църквата

София от Античността до края на XIX век – публична лекция

Насочваме вниманието на слушателите на "Нашият ден" към интересно събитие на тема културното и историческо наследство в столицата. Доц. д-р Боян Думанов ще проведе публична лекция на тема "Сердика – Средец – София: От Античността до края на XIX век". Доц. Думанов е ръководител на департамент "Археология" към НБУ, като   лекцията му ще..

публикувано на 17.10.24 в 11:26
Проект за паметник

Урок по родолюбие извън класната стая

Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини . Благородната инициатива, обединяваща в..

публикувано на 17.10.24 в 09:30

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване , обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.   Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя..

публикувано на 16.10.24 в 13:33