Сигурно са необходими още години и десетилетия съзнателно и последователно (което май не ни е много присъщо) създаване на граждански навици и култура, за да се отървем не само от наивното "влюбване" в поредния създаден за една нощ месия, но и от дълбоко нихилистичното и безперспективно умозаключение "всички са маскари". Просто трябва да правим своите избори – лично за себе си, но и за общото, от което сме част.
Как да изберем, кого да изберем, на кого да вярваме, чии думи са истинни и чии – лъжливи или кухи. Тъкмо думите, т. е. речта, е може би най-видимият и въздействащ фактор, който политиците и изобщо публичните личности насочват към нас, но и най-издайническият за техните цели, намерения и възможности.
Сред многото знаци, които могат да ни помогнат да се ориентираме, има един, който изглежда сравнително ясен и това е дали речта на човека пред нас отговаря на неговата функция и длъжност, т.е. дали министърът говори като министър, кметът – като кмет, депутатът – като депутат, президентът – като президент и т.н.
Какво се получава, когато речта се разминава с реалната позиция на обществената личност с нейните отговорности, правомощия и ограничения. Каква е цената на лъжовното или некомпетентното "излизане от роля" – за това разговаряме с проф. Иванка Мавродиева, преподавателка в Софийския университет по пиар, бизнес комуникация, реторика, академично писане, активна блогърка и създателка на съвсем новия подкаст "Ораторът на 21. век".
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg