Театралният прочит на пиесата "Финист – Ясният сокол" в столичния клуб "Читалище.то" през месец октомври продължава Международната акция в подкрепа на арестуваните руски интелектуалки – драматурга Светлана Петрийчук и режисьора Женя Беркович.
"Финист – Ясният сокол" разкрива съдбата на самотни млади жени, които търсят любовта чрез интернет. Те попадат на вербовчици, които ги убеждават да се омъжат виртуално за ислямски радикалисти и да заминат за Сирия, където бързо овдовяват или водят живот близък до робския.
Текстът е изграден върху документи от съдебни дела, преплетени с поезия и приказна образност. Признатият в професионалните среди спектакъл – четири номинации и две награди "Златна маска" за 2022 година – получава политическа санкция през май тази година. Според доноса, въз основа на който са арестувани, творбата не е вик за любов, а пропаганда на тероризма. Петрийчук и Беркович са затворени в московски следствен изолатор, без да им е предявен конкретен иск.
В знак на подкрепа към Петрийчук и Беркович пиесата вече е преведена на 10 езика и се представя под различни форми. Българският прочит е част от тази международна акция.
Инициатор е театроведът Майя Праматарова, която прави заедно с Иля Златанов превода на пиесата.
Текстът се изпълнява от актрисите Станка Калчева и Богдана Котарева. Режисьор на българския театрален прочит е Василена Радева.
Театралното четене в подкрепа на Петрийчук и Беркович ще бъде представено и в други културни пространства в София.
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg