Международният ден за изкореняване на бедността, обявен на 17 октомври, е един важен ден в глобалния календар, който ни напомня за неотложната необходимост да се борим с проблема на бедността и нищетата в света. Този ден се отбелязва от 1993 година по решение на Организацията на обединените нации (ООН), като основната му цел е да информира и вдъхновява хората да предприемат действия за изкореняване на бедността на глобално ниво.
Бедността е сериозен социален проблем, който засяга милиони хора по света, особено в развиващите се страни и тези, които се изправят пред неблагоприятни природни, климатични и политически условия. В тези държави икономическият растеж и достъпът до възможности за устойчиво икономическо развитие често са ограничени. Затова е от съществено значение да се предприемат усилия за подобряване на ситуацията и създаване на условия за хората да живеят по-достойно и с по-голямо благосъстояние.
Според анализ на Световната банка България се нуждае от нови политики и реформи, които да насърчават икономическия растеж и да помогнат на страната да достигне средните нива на доходи в Европейския съюз в следващите 15 години. Този процес изисква отстраняване на институционални и управленски слабости, както и създаване на условия за честна конкуренция и повишаване на ефективността на фирмите и частния сектор.
Международният ден за изкореняване на бедността ни напомня, че борбата с бедността е обща отговорност и изисква сътрудничество на международно ниво, както и ангажираност от страна на правителства, бизнес сектора и гражданското общество. Само чрез обединени усилия можем да постигнем напредък в борбата с бедността и да създадем по-добра икономическа перспектива за всички хора по света.
В ефира на "Нашият ден" изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация – BESCO, Добромир Иванов, сподели ценни мнения и идеи относно текущото състояние на икономиката и начините за подобрение на благосъстоянието в България.
По думите му в момента в страната работят около 1,7 млн. души в частния сектор, които играят ключова роля в икономиката. "Тези 1,7 млн. са хората, които генерират парите в държавата", казва той.
Според него за постигане на по-голямо благосъстояние страната трябва да продължи да се развива, особено извън столицата.
В интервюто той представя трите сценария, които Световната банка представя за развитие на България и предлага кардинални промени в начина, по който се насърчават инвестициите и държавната помощ. Една от важните насоки, който той дава в разговора, е насочване на фокуса върху високотехнологичните компании и региони извън столицата София.
"Това, с което другите държави ни водят, е т.нар. "държавна помощ". Много е важно да се знае на кой точно държавата ще дава пари. Европа ни казва, че извън развитите региони в България това е само югозападния на София, можем до 50-60% да даваме държавна помощ. Това означава, че трябва фокусът да бъде извън София, и второ, че това трябва да е към компании, които са високотехнологични", посочва той.
Според него образованието също играе ключова роля за повишаване на благосъстоянието на обществото и трябва да се направят промени в образователната система.
След този интересен разговор става ясно, че изкарването на страната на по-високо икономическо ниво изисква съвместни усилия и реформи в различни сфери на обществото. Международният ден за изкореняване на бедността е напомняне, че борбата с бедността е задача, която изисква активна ангажираност от страна на всички.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg