Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

17 октомври – Международен ден за изкореняване на бедността

Добромир Иванов, BESCO: 1,7 млн. са хората, които генерират парите в държавата

| обновено на 17.10.23 в 10:36
Снимка: Pixabay

Международният ден за изкореняване на бедността, обявен на 17 октомври, е един важен ден в глобалния календар, който ни напомня за неотложната необходимост да се борим с проблема на бедността и нищетата в света. Този ден се отбелязва от 1993 година по решение на Организацията на обединените нации (ООН), като основната му цел е да информира и вдъхновява хората да предприемат действия за изкореняване на бедността на глобално ниво.

Бедността е сериозен социален проблем, който засяга милиони хора по света, особено в развиващите се страни и тези, които се изправят пред неблагоприятни природни, климатични и политически условия. В тези държави икономическият растеж и достъпът до възможности за устойчиво икономическо развитие често са ограничени. Затова е от съществено значение да се предприемат усилия за подобряване на ситуацията и създаване на условия за хората да живеят по-достойно и с по-голямо благосъстояние.

Според анализ на Световната банка България се нуждае от нови политики и реформи, които да насърчават икономическия растеж и да помогнат на страната да достигне средните нива на доходи в Европейския съюз в следващите 15 години. Този процес изисква отстраняване на институционални и управленски слабости, както и създаване на условия за честна конкуренция и повишаване на ефективността на фирмите и частния сектор.

Международният ден за изкореняване на бедността ни напомня, че борбата с бедността е обща отговорност и изисква сътрудничество на международно ниво, както и ангажираност от страна на правителства, бизнес сектора и гражданското общество. Само чрез обединени усилия можем да постигнем напредък в борбата с бедността и да създадем по-добра икономическа перспектива за всички хора по света.

В ефира на "Нашият ден" изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация – BESCO, Добромир Иванов, сподели ценни мнения и идеи относно текущото състояние на икономиката и начините за подобрение на благосъстоянието в България.

По думите му в момента в страната работят около 1,7 млн. души в частния сектор, които играят ключова роля в икономиката. "Тези 1,7 млн. са хората, които генерират парите в държавата", казва той.

Според него за постигане на по-голямо благосъстояние страната трябва да продължи да се развива, особено извън столицата.

В интервюто той представя трите сценария, които Световната банка представя за развитие на България и предлага кардинални промени в начина, по който се насърчават инвестициите и държавната помощ. Една от важните насоки, който той дава в разговора, е насочване на фокуса върху високотехнологичните компании и региони извън столицата София.

"Това, с което другите държави ни водят, е т.нар. "държавна помощ". Много е важно да се знае на кой точно държавата ще дава пари. Европа ни казва, че извън развитите региони в България това е само югозападния на София, можем до 50-60% да даваме държавна помощ. Това означава, че трябва фокусът да бъде извън София, и второ, че това трябва да е към компании, които са високотехнологични", посочва той.

Според него образованието също играе ключова роля за повишаване на благосъстоянието на обществото и трябва да се направят промени в образователната система.

След този интересен разговор става ясно, че изкарването на страната на по-високо икономическо ниво изисква съвместни усилия и реформи в различни сфери на обществото. Международният ден за изкореняване на бедността е напомняне, че борбата с бедността е задача, която изисква активна ангажираност от страна на всички.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30