Международният ден за изкореняване на бедността, обявен на 17 октомври, е един важен ден в глобалния календар, който ни напомня за неотложната необходимост да се борим с проблема на бедността и нищетата в света. Този ден се отбелязва от 1993 година по решение на Организацията на обединените нации (ООН), като основната му цел е да информира и вдъхновява хората да предприемат действия за изкореняване на бедността на глобално ниво.
Бедността е сериозен социален проблем, който засяга милиони хора по света, особено в развиващите се страни и тези, които се изправят пред неблагоприятни природни, климатични и политически условия. В тези държави икономическият растеж и достъпът до възможности за устойчиво икономическо развитие често са ограничени. Затова е от съществено значение да се предприемат усилия за подобряване на ситуацията и създаване на условия за хората да живеят по-достойно и с по-голямо благосъстояние.
Според анализ на Световната банка България се нуждае от нови политики и реформи, които да насърчават икономическия растеж и да помогнат на страната да достигне средните нива на доходи в Европейския съюз в следващите 15 години. Този процес изисква отстраняване на институционални и управленски слабости, както и създаване на условия за честна конкуренция и повишаване на ефективността на фирмите и частния сектор.
Международният ден за изкореняване на бедността ни напомня, че борбата с бедността е обща отговорност и изисква сътрудничество на международно ниво, както и ангажираност от страна на правителства, бизнес сектора и гражданското общество. Само чрез обединени усилия можем да постигнем напредък в борбата с бедността и да създадем по-добра икономическа перспектива за всички хора по света.
В ефира на "Нашият ден" изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация – BESCO, Добромир Иванов, сподели ценни мнения и идеи относно текущото състояние на икономиката и начините за подобрение на благосъстоянието в България.
По думите му в момента в страната работят около 1,7 млн. души в частния сектор, които играят ключова роля в икономиката. "Тези 1,7 млн. са хората, които генерират парите в държавата", казва той.
Според него за постигане на по-голямо благосъстояние страната трябва да продължи да се развива, особено извън столицата.
В интервюто той представя трите сценария, които Световната банка представя за развитие на България и предлага кардинални промени в начина, по който се насърчават инвестициите и държавната помощ. Една от важните насоки, който той дава в разговора, е насочване на фокуса върху високотехнологичните компании и региони извън столицата София.
"Това, с което другите държави ни водят, е т.нар. "държавна помощ". Много е важно да се знае на кой точно държавата ще дава пари. Европа ни казва, че извън развитите региони в България това е само югозападния на София, можем до 50-60% да даваме държавна помощ. Това означава, че трябва фокусът да бъде извън София, и второ, че това трябва да е към компании, които са високотехнологични", посочва той.
Според него образованието също играе ключова роля за повишаване на благосъстоянието на обществото и трябва да се направят промени в образователната система.
След този интересен разговор става ясно, че изкарването на страната на по-високо икономическо ниво изисква съвместни усилия и реформи в различни сфери на обществото. Международният ден за изкореняване на бедността е напомняне, че борбата с бедността е задача, която изисква активна ангажираност от страна на всички.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Проф. д-р Фани Мартинова , клиничен имунолог, съветва слушателите на Lege Artis какъв тип медикаменти са подходящи за оптимизиране и модулиране на имунната система по време на грипно и вирусно лечение. "Трябва едновременно със започването на вирусното заболяване, ако говорим за респираторните вируси, да се взимат препарати с двойно действие..
За превенцията и лечението на респираторните заболявания и грипа , чийто пик ще продължи приблизително до средата на февруари, в Lege Artis съвети дава пулмологът д-р София Ангелова . Клиничната картина на грипа е много отличителна и се характеризира с кратък инкубационен период, подчертава д-р Ангелова. В случай, че човек е..
Над 400 електронни устройства от типа вейп и желирани бонбони с наркотични субстанции са иззети при спецоперация на пловдивската криминална полиция вчера. Задържани общо 24 души. Сред арестуваните са две 19-годишни момчета, едно от които в криминално проявено и осъждано. Част от иззетите наркотични вещества са със синтетичен характер – по..
Три организации на професионалистите по здравни грижи подписаха споразумение за общи действия за защита на професионалните им интереси. Организациите изпратиха писмо до медиите, адресирано до председателя на 51-вото НС Наталия Киселова, до президента Румен Радев и до министър-председателя Димитър Главчев. Писмото е подписано от..
Заместващата грижа е част от социалните услуги, които по закон би следвало да се предоставят у нас – нещо, което засега не се случва. Във Варна престои да бъде открит първият в България център за заместваща грижа . Повече по темата разказва Евелина Геловска от сдружение "Семеен център Мария" , което е пряко ангажирано с разкриването на..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg