Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Мария от Охрид" – най-съкровеният роман на Антон Баев

Историческият роман "Мария от Охрид" на Антон Баев е отличената книга в Националния конкурс за християнски роман за 2022 г., обявен от ИК "Омофор". Целта на конкурса е да се насърчава добрата християнска художествена литература. Книгата беше издадена в Македония преди две години, а софийската ѝ премиера уважиха писателите Георги Господинов, Йордан Ефтимов, Костадин Костадинов, Деян Енев и др.

Романът гради и надгражда една вълнуваща многолетна историческа картина, на места пòтресна с ужасиите, на места пълна с красотите Божии и земни, а на места те разсмива с благодушния слог на разказвача… В своеобразната композиция на романа авторът потопява читателя бавно (не и без словесна самонаслада), както полека се навлиза в река, и го води покрай историческия цикъл на деянията български – църковни, екзархийски, обществени, политически – деяния, които авторът ще нарече възрожденското новобългарско зачатие. 

А читателят сам ще навлезе по излъскания калдъръм на миналото, спомените и паметта, вечно люшкаща се между вярата и обичта към Бога, и земната любов към човека." – пише Венета Дякова – дългогодишен преподавател по български език, преводач, редактор и автор на десетки книги с християнска тематика, която също е консултирала този ръкопис.

"Това е една красива книга – и като текст, и като смисъл, и като оформление. Това е една важна книга, която изследва тежката и горда съдба на възрожденска България отпреди повече от век и половина, предимно църковните борби и на превръщането на раята в орли, но понякога и в свраки, и то главно през призмата на най-голямата ни рана, на раната Македония.

Тази книга прилича на сграда, която можеш да видиш по манастирите, с чардак от край до край. От единия край на чардака се виждат очите на Македония, Преспанското езеро и Охридското езеро, от другия край – Босфора и кварталите на Цариград. Вратите зад чардака крият житията на героите на Антон Баев, всяко от тях написано на красив и сладък български език, съобразно героя, но без изхвърляне, с мярка.

Многобройните бележки под линия са намерили съвсем вярно полиграфско решение, за да не спъват четенето на основния текст. Те се вплитат в разказа, осветявайки дейци и събития от онова време и така, освен исторически простор, изпълняват ролята на нещо като учебник, особено за по-младите читатели.

Ще кажа – точно така се пише исторически роман. Или поне на мен ми се четат точно такива исторически романи."споделя Деян Енев.

Димитрина Кюркчиева покани Антон Баев в студиото на "Артефир".

Чуйте разговора в звуковия файл.

Антон Баев е поет, белетрист, литературен критик, литературовед и журналист. Роден е през 1963 г. в Пловдив. Завършва Английската гимназия в родния си град (1982) и Българска филология в Пловдивския университет "Св. Паисий Хилендарски“ (1989). Специализира журналистика в Университета на Айова, САЩ (1994). През 2009 г. защитава дисертация по нова българска литература в Института за литература при БАН. Работи като библиотекар, хоноруван преподавател в Пловдивския университет, главен редактор на в. "Марица". Основател е на "Пловдив онлайн" и други информационни сайтове, както и на два вестника. Създава ежегодния Международен фестивал за поезия "Орфей – Пловдив“. Автор е на шест романа, девет стихосбирки, три сборника с разкази, три монографии и книга с фрагменти. Носител е на много литературни награди. Творбите му са преведени на 15 езика, а по думите му, "Мария от Охрид" е най-съкровеният му роман.

Снимки – личен архив и Димитрина Кюркчиева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20