Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връчват отличието "Лекар на годината" за 20-и път

| обновено на 19.10.23 в 09:54
Снимка: БТА

На 19 октомври, когато църквата почита Св. Иван Рилски - Чудотворец, празнуват българските лекари. Денят се отбелязва от 1996 г., когато Българският лекарски съюз избира светеца за покровител на медиците.

В Националния исторически музей от 19:00 часа ще се състои официалната церемония по връчване на наградите на Български лекарски съюз (БЛС) за принос в медицината: "Лекар на годината – 2023 г.“, съобщиха от Лекарския съюз.

На Деня на българския лекар – 19 октомври, за 20-а поредна година ще бъдат връчени отличията на заслужили лекари от страната в традиционните пет категории. Те са "Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност“; "Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники"; "Ти си нашето бъдеще" – награда за младите медицински надежди на България; "Принос за развитие и утвърждаване авторитета на съсловната организация" и "Лекар на годината 2023 г.". 

Тази година за първи път ще бъде връчено и специалното отличие – "За лекарска всеотдайност и етика "Д-р Стефан Черкезов", обявиха от БЛС.

Процедурата по номиниране приключи на 30 септември. Комисия с представители на ръководството на БЛС е разгледала номинациите и е избрала победителите. С най-голяма тежест при класирането на победителите бяха номинациите, подадени от Регионалните лекарски колегии, посочиха още от Лекарския съюз.

Денят на българския лекар – 19 октомври, се чества от 1996 г., когато БЛС избира св. Иван Рилски Чудотворец за покровител на медиците. Сред носителите на приза "Лекар на годината" са проф. Иво Петров, доц. Ангел Кунчев, проф. Александър Оскар, проф. Радослав Гайдарски, проф. Пламен Панайотов, проф. Дамян Дамянов, доц. Николай Янев, проф. Никола Владов и др.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35