Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Дичев: Градовете в България загиват пред очите ни – знаем ли защо?

| обновено на 19.10.23 в 13:53
Ивайло Дичев
Снимка: БГНЕС

"Какъв е градът, в който искаме да живеем и общуваме? Има ли изобщо места, които ни привличат и карат да се събираме и заедно да се занимаваме с интересни неща? Читалища и институции пустеят, а градовете ни умират“, това са теми от текста, публикуван тези дни на страниците на "Дойче веле" от антрополога Ивайло Дичев, който сподели важни мисли и рефлексии в интервюто си. 

В ефира на предаването "Нашият ден" Ивайло Дичев започва разговора, като подчертава сериозния проблем, пред който са изправени съвременните общности. "Започват да се разпадат общностите, в които живеем", заявява той. Тази тенденция се дължи на няколко фактора според антрополога.

Един от ключовите фактори, които Дичев изтъква, е свързан с проникването на екрани в ежедневието ни. "Част от проблема е в това, че всички сме опосредили общуването си с тези екрани", пояснява той.

Следващият проблем, който Дичев подчертава в разговора, е свързан с икономическите фактори. "Много от нас работят за фирми, които са далеч от България", отбелязва той.

И последно, но не на последно място, Дичев се спира на проблема със заключените апартаменти в много български градове. "Много български градове са пълни със заключени апартаменти", обобщава той.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възобновиха ли детските сърдечни операции в НКБ?

Д-р Димитър Печилков , началник на Детското кардиологично отделение към НКБ, говори в "Lege Artis" за това дали и по какъв график се извършват детските сърдечни операции в Наионалната кардиологична болница . Преди седмица се появи информация, че са спрени детските сърдечни операции в НКБ. По думите на д-р Печилков графикът за извършване на..

публикувано на 22.05.24 в 13:55

Без автомобил в големия град – какви и колко са ползите?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъдихме придвижването без автомобил в голям град с еколога Ивайло Попов. Ивайло Попов изтъкна, че е важно да разберем какви са ползите от придвижването без автомобил и обратно, какви са вредите от използването на личен автомобил. "Не е тайна, че автомобилите са причина номер едно за шумовото..

обновено на 22.05.24 в 11:51

Достъп до изкуство за възрастни хора – нормално ли е да говорим за това?

В рубриката "Темите на деня" обсъждаме инициативата "Аз съм тук – проект за достъп до изкуство на възрастни хора". В разговора се включват организаторката на проекта Надежда Дичева и участничките Валентина Селничка и Зоя Брънчева. Според Надежда Дичева е факт е, че обществото ни е много фокусирано върху инициативи за млади хора и деца. "Вярвам, че..

обновено на 22.05.24 в 10:54

Човекът и биологичното разнообразие

В Деня на биологичното разнообразие за зависимостта на човека от оцеляването на видовете в "Нашият ден" говори Радост Ценова от Българска фондация "Биоразнообразие". Биологичното разнообразие е важно за нашето оцеляване, тъй като човекът е неразривно свързан с природата. По думите на Ценова Фондация "Биоразнообразие" осъществява различни..

публикувано на 22.05.24 в 10:01

Неделя на мироносиците, или за силата на жените в християнството

Миналата неделя църквата чества мироносиците – жените, които, отивайки при гроба Господен, за да помажат тялото му със скъпоценно миро, откриват, че той е празен и първи научават вестта за възкресението. Тези безименни жени, за които не научаваме почти нищо друго от Библията, са едни от малкото, които в дните около залавянето и убийството на Христос..

обновено на 22.05.24 в 09:19