Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев

Конституционната реформа, предложените промени и Венецианската комисия

Снимка: БНР

Конституцията е основен и върховен закон на държавата. Всеки би трябвало да познава добре Конституцията на Република България, за да познава добре своите права и задължения.

Конституционните промени, внесени наскоро в НС, не минаха на първо четене, защото не събраха необходимия брой гласове. С какво конституционно мнозинство могат да се направят промени?

Относно конституционната реформа, предложените промени и какво ни каза Венецианската комисия – коментар в "Законът и Темида" прави д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски" и дългогодишен консултант на предаването.

"Конституционният законодател е предвидил, че ако първият тласък не получи одобрението на поне 3/4 от всички народни представители (поне 180), то тогава на конкретния проект за изменение и допълнение на Конституцията се дава втори шанс. Този втори опит следва да бъде направен не веднага, а най-малко след втория и най-късно до петия месец след проведеното гласуване, ако обаче на първоначалното гласуване проектът е получил подкрепа между 2/3 и 3/4 (между 160 и 180 гласа). В случая беше получена подкрепата на 161 народни представители."

Предложените промени – орязване на права

"Промените са различни по природа и характер. Те касаят предимно съдебната власт – това е основният фокус. Имаме една категория от изменения, които касаят основни права – и то пасивното избирателно право (възможност за избор на народен представител, който не е само български гражданин). Но поначало промените са насочени към държавните органи. Съдебната власт – разделянето на два съвета – съдийски и прокурорски – и премахването на Пленума на ВСС."

Триадата съд – прокуратура – следствие

"Надделява мнението, че прокуратурата следва да бъде част от съдебната власт и да следва структурата на съдилищата. Все повече обаче, ако се вгледаме във функциите на прокуратурата и ги съпоставим с тези на съдилищата, ще открием значителни разминавания. Все повече двете структури се опитват да се отдалечат отдалечат една от друга. Политиците следва да отговорят на това."

Какво ни казва Венецианската комисия

Венецианската комисия представлява авторитетен консултативен орган към Съвета на Европа. Тя даде зелена светлина на основните промени на Конституцията, но някои критики могат да послужат и за саботиране на реформата. 

"Венецианската комисия е един консултативен съвет, който е проводник на демокрацията. Венецианската комисия може да даде препоръка, но цялата тежест и отговорност си е наша – на нашата политическа класа и на цялото ни общество

Както саботажа, така и подкрепата на основните конституционни реформи, е изцяло във виждането и правомощията на политическата класа. Виждаме две обособили се ядра. Следва да се помисли много внимателно за фигурата на служебното правителство. Не може да се орязват правомощия на конституционно уреден орган, какъвто е Президентът. Допустимо е това да стане единствено от Велико народно събрание. Всяка промяна в тази връзка ще постави под въпрос компетентността на Народното събрание."

Какво казва Конституцията за двойното гражданство; повече за структурирането на Прокуратурата – възможности; за правомощията на служебните правителства и техния брой у нас; за конституционно уредените постове и независимостта – чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20