Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев:

Проектът за конституционни промени: Въпреки положителните страни, не е лишен от несъвършенства

| обновено на 28.07.23 в 14:19
Д-р Орлин Колев
Снимка: Ирина Недева, БНР

В последните дни, проектът за конституционни промени предизвика значителен обществен интерес. В ефира на "Нашият ден", д-р Орлин Колев, доктор по конституционно право и преподавател в СУ, изрази своето мнение за проекта, предоставяйки някои интересни идеи за размисъл.

Според него една от най-забележителните характеристики на проекта е, че той ясно отразява политическата воля на инициаторите, което също така разкрива и достойнствата на предложението.

По думите му проектът обхваща различни аспекти на обществените отношения и държавата, които вероятно са сред най-спорните и насочени към промяна. Това може да бъде разглеждано като положителен аспект на предложението, тъй като насърчава открит и необходим експертен дебат, който да бъде проведен с участието на политическите представители.

Въпреки положителните страни на проекта, той не е лишен от несъвършенства, които изискват допълнително доработване. Тук е важно да се обърне специално внимание на текстовете, които могат да бъдат подложени на промени, за да се отстранят потенциални проблеми. На практика, ясната политическа воля, изразена чрез проекта за конституционни промени, предоставя възможност за започване на експертен дебат, който да бъде проведен с взаимните политически цели.

Според него в проекта има и въпроси, които пораждат значителни спорове в обществото, включително и културни аспекти. Тези въпроси не винаги са законодателни и може да се наложи да се разгледат по отделен начин. Тук е важно да се постави акцент и на служебното правителство и опита да се промени ролята му, като на практика се излиза извън рамките на текущата конституция. Този въпрос може да предизвика дебат относно легитимността на промените и удължаването на мандата на служебното правителство.

Друг аспект, който според д-р Колев, заслужава внимание, е свързан с невъзможността на президента да назначи тримата големи на съда от съдебната власт и да върне предложенията, оправени от Висшия съдебен съвет. Това може да бъде твърде спорен въпрос, особено по отношение на властта, принадлежаща на Великото народно събрание.

“Твърде спорен е въпросът по отношение на служебното правителство дали орган, който е създаден от Велико народно събрание, по начина, по който се предлага може да бъде прекроен от обикновено Народно събрание. Следва много внимателно да се премисли дали текстът, който се предлага от вносителите, не  следва да бъде доразвит в конкретна посока без да бъде нарушен балансът между властите, защото тук попадаме в правомощията на Великото народно събрание и тези изменения могат да бъдат атакувани пред Конституционния съд“, казва той.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13