Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев:

Проектът за конституционни промени: Въпреки положителните страни, не е лишен от несъвършенства

| обновено на 28.07.23 в 14:19
Д-р Орлин Колев
Снимка: Ирина Недева, БНР

В последните дни, проектът за конституционни промени предизвика значителен обществен интерес. В ефира на "Нашият ден", д-р Орлин Колев, доктор по конституционно право и преподавател в СУ, изрази своето мнение за проекта, предоставяйки някои интересни идеи за размисъл.

Според него една от най-забележителните характеристики на проекта е, че той ясно отразява политическата воля на инициаторите, което също така разкрива и достойнствата на предложението.

По думите му проектът обхваща различни аспекти на обществените отношения и държавата, които вероятно са сред най-спорните и насочени към промяна. Това може да бъде разглеждано като положителен аспект на предложението, тъй като насърчава открит и необходим експертен дебат, който да бъде проведен с участието на политическите представители.

Въпреки положителните страни на проекта, той не е лишен от несъвършенства, които изискват допълнително доработване. Тук е важно да се обърне специално внимание на текстовете, които могат да бъдат подложени на промени, за да се отстранят потенциални проблеми. На практика, ясната политическа воля, изразена чрез проекта за конституционни промени, предоставя възможност за започване на експертен дебат, който да бъде проведен с взаимните политически цели.

Според него в проекта има и въпроси, които пораждат значителни спорове в обществото, включително и културни аспекти. Тези въпроси не винаги са законодателни и може да се наложи да се разгледат по отделен начин. Тук е важно да се постави акцент и на служебното правителство и опита да се промени ролята му, като на практика се излиза извън рамките на текущата конституция. Този въпрос може да предизвика дебат относно легитимността на промените и удължаването на мандата на служебното правителство.

Друг аспект, който според д-р Колев, заслужава внимание, е свързан с невъзможността на президента да назначи тримата големи на съда от съдебната власт и да върне предложенията, оправени от Висшия съдебен съвет. Това може да бъде твърде спорен въпрос, особено по отношение на властта, принадлежаща на Великото народно събрание.

“Твърде спорен е въпросът по отношение на служебното правителство дали орган, който е създаден от Велико народно събрание, по начина, по който се предлага може да бъде прекроен от обикновено Народно събрание. Следва много внимателно да се премисли дали текстът, който се предлага от вносителите, не  следва да бъде доразвит в конкретна посока без да бъде нарушен балансът между властите, защото тук попадаме в правомощията на Великото народно събрание и тези изменения могат да бъдат атакувани пред Конституционния съд“, казва той.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04