В последните дни, проектът за конституционни промени предизвика значителен обществен интерес. В ефира на "Нашият ден", д-р Орлин Колев, доктор по конституционно право и преподавател в СУ, изрази своето мнение за проекта, предоставяйки някои интересни идеи за размисъл.
Според него една от най-забележителните характеристики на проекта е, че той ясно отразява политическата воля на инициаторите, което също така разкрива и достойнствата на предложението.
По думите му проектът обхваща различни аспекти на обществените отношения и държавата, които вероятно са сред най-спорните и насочени към промяна. Това може да бъде разглеждано като положителен аспект на предложението, тъй като насърчава открит и необходим експертен дебат, който да бъде проведен с участието на политическите представители.
Въпреки положителните страни на проекта, той не е лишен от несъвършенства, които изискват допълнително доработване. Тук е важно да се обърне специално внимание на текстовете, които могат да бъдат подложени на промени, за да се отстранят потенциални проблеми. На практика, ясната политическа воля, изразена чрез проекта за конституционни промени, предоставя възможност за започване на експертен дебат, който да бъде проведен с взаимните политически цели.
Според него в проекта има и въпроси, които пораждат значителни спорове в обществото, включително и културни аспекти. Тези въпроси не винаги са законодателни и може да се наложи да се разгледат по отделен начин. Тук е важно да се постави акцент и на служебното правителство и опита да се промени ролята му, като на практика се излиза извън рамките на текущата конституция. Този въпрос може да предизвика дебат относно легитимността на промените и удължаването на мандата на служебното правителство.
Друг аспект, който според д-р Колев, заслужава внимание, е свързан с невъзможността на президента да назначи тримата големи на съда от съдебната власт и да върне предложенията, оправени от Висшия съдебен съвет. Това може да бъде твърде спорен въпрос, особено по отношение на властта, принадлежаща на Великото народно събрание.
“Твърде спорен е въпросът по отношение на служебното правителство дали орган, който е създаден от Велико народно събрание, по начина, по който се предлага може да бъде прекроен от обикновено Народно събрание. Следва много внимателно да се премисли дали текстът, който се предлага от вносителите, не следва да бъде доразвит в конкретна посока без да бъде нарушен балансът между властите, защото тук попадаме в правомощията на Великото народно събрание и тези изменения могат да бъдат атакувани пред Конституционния съд“, казва той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Чиста е тази нощ, в която се е явил Единственият Чист, Който дойде да ни очисти! Нека слухът ни бъде чист, очите ни да гледат целомъдрено, чувствата на сърцето да бъдат святи, речта на устата – искрена! Настоящата нощ е нощ на помирение; затова нека никой да не бъде гневен на своя брат и да не го обижда! Тази нощ дари мир на целия свят; затова..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на Външното министерство на Русия. Заявлението стана факт в момент, когато регионът призова Москва да разреши въпроса с нередовните доставки на газ от Русия през Украйна, чийто срок изтича в края на декември...
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg