Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"С Ботев от първо лице" – актьори, изследователи, читатели и почитатели четат Ботев

| обновено на 24.10.23 в 09:19
Неизвестен автор, Христо Ботев, гравюра, 1888 г., Лайпциг
Снимка: muzeibotev.com

За трета поредна година в ефира на Българското национално радио и Terra Култура се излъчва поредицата "Непознатите будители".

В дните до 1 ноември в 7 епизода представяме личности от културната и духовна история на България, неоткрити, забравени или с нови неразчетени послания, представени от първо лице в разказите на техни съвременници, съратници, близки или изследователи.

В епизод 7: "С Ботев от първо лице" – актьори, изследователи, читатели и почитатели на творчеството му будят с поезията му.

Почти 12 минути в ефира на Terra Култура и "Непознатите будители" в епизод 7 – "С Ботев от първо лице" – прозвучаха записи, съхранени в Архивния фонд на БНР:

Слушахме стихотворението "На прощаване" от Христо Ботев в изпълнение на: Константин Кисимов през 1950 година, Васил Михайлов и Стефан Гецов през 1977 година.

Прозвуча творбата "Хаджи Димитър" от Христо Ботев в изпълнение на Андрей Чапразов, документален запис от 23 август 1981 година, Апостол Карамитев на италиански език в запис от 12 ноември 1965 година и Мирослав Миндов през 1962 година.

"Обесването на Васил Левски“ от Христо Ботев чухме в ефира в изпълнение на: Борис Арабов в запис от 1976 година и на английски език от Томас Бътлър – американски славист и българист в запис от 2000 година.

Слушахме "Хайдути" от Христо Ботев в изпълнение на: Марта Попова през 1966 година и Иван Тонев в документален запис от концерта "1300 години България" на 20 октомври 1981 година.

Чуйте изпълненията в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24