"Можем да мислим за спорта като за университет по морал – казва доц. Боряна Ангелова-Игова, преподавател по "Философия на спорта" в Националната спортна академия – там могат да се видят грешките в обществото, които имаме и после по-лесно да ги поправим."
Доц. Игова е съставител от българска страна на първата по рода си антология "Съвременни френски философи за спорта", в която се разискват теми за етиката, за възможните злоупотреби в особената връзка треньор-спортист, за допинга, доминацията на мъжкия пол, модерните течения и абсолютизацията на победата. Тя, заедно с доц. Иван Славчев, представя в "Какво се случва" темите и идеите, по които философията на спорта разсъждава днес.
Една от големите опасности, които употребата на допинг в спорта носи, е, че той излиза извън рамките на професионалистите и започва да се ползва на масово ниво. "На високо ниво допингът е по-трудно достъпен, тестовете и проверките са сериозни. Но в проблем се превръща, че го ползват хора, които вместо да тренират и да се хранят правилно, смятат, че с едно вълшебно хапче нещата ще се получат. Целта на фармацевтичните компании вече става масовият потребител. Непрекъснато се говори вече за чист спорт" – казва доц. Игова.
"Там, където имаме примера на големите спортисти, той се просмуква и в обществото, и в хората, които практикуват спорт за удоволствие. Много федерации въведоха програми, които да ограничават допинга и да насърчават чистия спорт. Когато говорим за висок спорт, за спортисти на високо равнище – при тях приемът на препарати със сигурност е контролиран много тясно" – добавя доц. Славчев.
"Голям проблем в спорта е, че се губи естетиката и всичко се измерва в числа. Но има и положителни примери – например в художествената гимнастика започнаха да обръщат повече внимание на естетическите елементи" – казва още доц. Игова.
На 26 октомври (четвъртък) от 12 часа Френският културен институт, съвместно с Националната спортна академия, организира дискусията "Спортът: Житейска философия?", в която ще вземат участие и френските специалисти проф. Жил Льокок и проф. Бернард Андрийо, автори в антологията. След това те ще имат срещи в Олимпийския център на НСА, а в събота ще гостуват на Пловдивския университет.
Снимка – Френски институт, изд. Жанет 45
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Харалампи Тодоров, Плевен: При развод майката остава във фамилното жилище, където отглежда сама, без втори брак, двете си деца (син и дъщеря). След години синът ѝ се жени и напуска тясното двустайно жилище. Майката го дарява на дъщеря..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg