Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НСА отбеляза 80-годишнината си с научен конгрес и сборник Applied Sports Sciences

Спортуващият човек и философията на спорта

Предстои излизането на антологията "Съвременни френски философи за спорта"

Снимка: Wikipedia

"Ако философите не тренират тялото си, а атлетите – ума, накрая ще имаме общество от страхливи мислители и глупави воини" – гласи една забележителна антична мисъл, която очертава връзката между спорта и философията.

Боряна Ангелова ИговаОттогава е изтекла доста вода, но етичните проблеми, свързани с различни аспекти на спортната сфера, теми като неравенство, расизъм, сексизъм и всички други -изми, както и науката за данните, подчинението на алгоритмите, генетиката – всичко това намира отражение в спорта, а обществените науки допринасят за осмислянето му.

Преди броени дни Националната спортна академия "Васил Левски" навърши 80 години и отбеляза годишнината с международен научен конгрес и сборник, посветен на приложното изследване на спортовете.

"Сборникът, наред с останалите издания на НСА, са индексирани в Web of Science и световните бази данни с добър индекс на цитирания, което е постижения за НСА, която не е изследователски университет", изтъква Боряна Ангелова Игова, която преподава философия на спорта в НСА и представя сборника.

"Спортът е като огледало на обществото и представя, макар и опростен, модел на самото общество, на променящите се представи и модели за подражание", пише Боряна Ангелова Игова в текста си, а като потвърждение на мисълта ѝ на българския книжен пазар всеки момент ще излезе антологията "Съвременни френски философи за спорта", която се вглежда в променящия се свят на спорта и спортуването.

Откъсването на спорта от естетиката и артистичността в полза на постижения, които могат да се измерят и анализират; етичните отношения между треньор и възпитаник; в какво се състои телесната екология; кои са марксонатуралистите; какво е общото между професиите в сферата на спорта, изкуствата и лукса – тези, а и още много любопитни въпроси се разглеждат в антологията, която дава ценни знания и поводи за осъзнаване на връзката ни с тялото, на спорта със здравето и качеството на живот.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35