Иво Данчев е известен фотограф и арт директор, носител на множество награди и популяризатор на българската култура и обичаи в световен мащаб. Той започва своята професионална кариера като фотограф на National Geographic България през 2009 година. Този опит му дава възможност да съчетава своята страст към фотографията с изследването на разнообразни културни и природни богатства на България и света.
Между 2012 и 2017 година Иво Данчев дори заема поста на арт директор на списанието National Geographic България.
Наградите, с които е удостоен Данчев, са многобройни и заслужени. Неговата изключителна работа, отразяваща разнообразието на българската култура и природа е публикувана на страниците на множество престижни издания.
През 2017 година Иво Данчев взима решение, което го довежда обратно към корените му. Той напуска столицата и се връща в Родопите, мястото, откъдето произхожда рода му. Тази лична промяна в живота му му позволява да живее по-близо до природата и хората, които го вдъхновяват. Той избира да се насели в села в Югозападна България, Пернишко, Благоевградско и района на Пазарджик, където съхранението на българските обичаи и традиции е живо и непрекъснато вдъхновяващо.
Иво Данчев споделя за работата и мотивацията си в интервю за "Нашият ден", като обяснява, че темата за кукерите пресича всички негови интереси.
Овчарите, хората, животните, приказките и легендите, свързани с тази българска традиция, стават основа за неговата изследователска фотография. Страстта му към фентъзи и темите, свързани с кукерите, се отразява ярко в неговата работа.
Той обикаля предимно селата в Югозападна България, Пернишко, Благоевградско и района на Пазарджик, където българските обичаи са запазени и живи. В този процес, той заснема кукери и техните маски, които са неотделима част от националната ни култура. Неговата работа обаче не се ограничава само до тези райони, тъй като той разширява своите пътешествия и в други части на България, където кукерските обичаи имат своето уникално изразяване.
В предаването Данчев споделя, че има намерение да продължи да обикаля страната и да запечатва разнообразието и богатството на българската култура чрез своето изкуство.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg