Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български кукери през обектива на Иво Данчев

3
Снимка: Снимка: Иво Данчев

Иво Данчев е известен фотограф и арт директор, носител на множество награди и популяризатор на българската култура и обичаи в световен мащаб. Той започва своята професионална кариера като фотограф на National Geographic България през 2009 година. Този опит му дава възможност да съчетава своята страст към фотографията с изследването на разнообразни културни и природни богатства на България и света.

Между 2012 и 2017 година Иво Данчев дори заема поста на арт директор на списанието National Geographic България.

Наградите, с които е удостоен Данчев, са многобройни и заслужени. Неговата изключителна работа, отразяваща разнообразието на българската култура и природа е публикувана на страниците на множество престижни издания.

През 2017 година Иво Данчев взима решение, което го довежда обратно към корените му. Той напуска столицата и се връща в Родопите, мястото, откъдето произхожда рода му. Тази лична промяна в живота му му позволява да живее по-близо до природата и хората, които го вдъхновяват. Той избира да се насели в села в Югозападна България, Пернишко, Благоевградско и района на Пазарджик, където съхранението на българските обичаи и традиции е живо и непрекъснато вдъхновяващо.

Иво Данчев споделя за работата и мотивацията си в интервю за "Нашият ден", като обяснява, че темата за кукерите пресича всички негови интереси.

Овчарите, хората, животните, приказките и легендите, свързани с тази българска традиция, стават основа за неговата изследователска фотография. Страстта му към фентъзи и темите, свързани с кукерите, се отразява ярко в неговата работа.

Той обикаля предимно селата в Югозападна България, Пернишко, Благоевградско и района на Пазарджик, където българските обичаи са запазени и живи. В този процес, той заснема кукери и техните маски, които са неотделима част от националната ни култура. Неговата работа обаче не се ограничава само до тези райони, тъй като той разширява своите пътешествия и в други части на България, където кукерските обичаи имат своето уникално изразяване.

В предаването Данчев споделя, че има намерение да продължи да обикаля страната и да запечатва разнообразието и богатството на българската култура чрез своето изкуство.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Иво Данчев
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13