Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спортът като философия и дипломация

Силвия Борисова, Мария Стоева, Бернар Андрийо, Боряна Ангелова Игова и Жил Льокок (от ляво надясно)
Снимка: БНР

Спортът и културата обикновено вървят заедно в политическите програми и обещания. На постигнатото от атлетите и хората на културата неизменно се гледа като на своеобразна визитна картичка на съответната държава. Ролята на спортната дипломация днес е особено сложна, предвид изключително напрегнатата международна ситуация. Но и всички други големи теми от дневния ред на обществото се оглеждат в спорта: от големите данни и дигитализацията, през генетиката до неравенството, сексизма и расизма.

Спортът е и аскеза, и радост, и конкуренция, и сътрудничество, той има и етическа, и естетична страна и всички те подлежат на осмисляне от науките за човека. Социологически, психологически, антропологични аспекти на спортната игра намират място в първата по рода си антология "Съвременни френски философи за спорта", а част от авторите в сборника гостуваха у нас със серия дискусии, посветени на спортната философия.

В дебатите участваха френските специалисти по психология и съвременна философия на спорта Жил Льокок и Бернар Андрийо, съставителката на сборника доц. Боряна Ангелова-Игова и научната му редакторка доц. д-р Силвия Борисова.

Антологията "Съвременни френски философи за спорта" е преведена по инициатива на Националната спортна академия "Васил Левски“, с подкрепата на посолството на Франция и на Френския институт в България.

Снимки – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Академията въ Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20
Любен Гройс

Неповторимият Любен Гройс – магьосник за актьорите

Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...

публикувано на 05.02.25 в 14:47