Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Христо Ботев“ вярват в будителската мисия на програмата

13
Снимка: Ани Петрова

Празникът на програма "Христо Ботев“ отмина, но чувствата и емоциите на работещите в нея са постоянни. Предлагам ви размислите на тримата колеги от програмата, които на 1 ноември получиха наградите "Златния Будилник“ – награди, които Редколегията на националната програма за култура, образование и наука връчва в Деня на будителите, който е неин празник от 2002 г.

За отличията гласуват анонимно всички работещи в програмата – журналисти, музикални редактори, технически сътрудници, тази година – за 22-ри път.

Таня Димова е водещ на предаванията "Какво се случва", "Артефир" и "Кино с думи" – получи признанието на колегите си в категорията за журналистика. Таня е работила 3 години в програма "Хоризонт", а от 7 години е в програма "Христо Ботев". Самата тя се определя като мечтател.

"За мен радиото е много неща, но най-вече любов. Голяма магия е. Според мен програма "Христо Ботев" е туптящото сърце на Националното радио. Културата, изкуството, науката и образованието – това, за което ние не спираме да говорим и което най-много буди слушателя, е в основата на това, което представляваме ние хората – едни мислещи, интелигентни, надявам се, разумни и чувстващи хора. Ако културата я няма, няма как да го има, според мен, и сърцето. Затова и си мисля, че именно програма "Христо Ботев" е сърцето на радиото. Няма миг, в който да съжалявам, че съм избрала именно нея. Вярвам, че макар водещи и журналисти, ние сме преди всичко слушатели и това, което правим, е да създаваме музиката, на която слушателите ни танцуват - разбира се със съмишлениците ни -  нашите събеседници", споделя тя.

Чуйте подробности в звуковия файл. 

Руслан Беров е дългогодишен звукоинженер в програма "Христо Ботев" в екип "Ефир", излъчващ продукцията на програмата. Той е новият носител на наградата "Златният будилник" в категорията "Звукорежисура".

"Благодаря на всички колеги, които са гласували за мен, тази награда за мен е чест и изненада. Повече от 20 години съм в програма "Христо Ботев" и да работя специално в тази програма, за мен е не само удоволствие но и чест, защото тя е доста по-различна, по-специфична, програма с мисия. Тя е един спасителен лъч в цялото медийно пространство, тъй като нашето общество е залято от чалга култура и чалга философия и точно програма "Христо Ботев" е тази, която най-добре се справя с този ужасен феномен. Смятам, че всички ние, които работим в "Христо Ботев" сме будители и то в прекия смисъл на думата, защото самото съдържание на програмата е такова, че предполага точно това.

На програма "Христо Ботев" искам да пожелая да продължава да бъде такъв будител, а на тези които участват в нейното изграждане пожелавам да имат повече свобода да правят нови неща, да се дава шанс на тези, които са с повече амбиция да дават нов облик на програмата, защото аз знам такива колеги, които имат много далновидни виждания за развитието на програмата, за това съдържанието да се направи по-интересно, по-разнообразно и по-достъпно за хората и програмата да има повече слушаемост. Пожелавам и на слушателите да слушат повече програма Христо Ботев и да има защо да я слушат“, посочва той.

Подробности чуйте в звуковия файл. 

Зорница Цветанова получи "Златният будилник" в категорията "Музикално оформление на немузикално предаване". Тя е музикален редактор в екип "Забавна музика". Тя е дъщеря на композитора Цветан Цветанов и пианистката Гергана Владова, и  внучка на Владимир Аврамов – основателят на цигулковата школа в България. От 5 годишна Зорница свири на пиано, в момента е част от групите "TangoCats" и "Котка, микрофон и акордеон". Брат й Орлин Цветанов и децата й Владимир, Филип и Вяра също са музиканти.

"Благодаря за наградата на всички колеги, които са гласували за мен. Много съм благодарна на колегите от екип "Забавна музика", които ме приеха и ме научиха на това как да се получават нещата. Всеки от нашия екип заслужава тази награда, а съм много се радвам, че този път аз съм избрана. Работя за предаванията "Премълчаната история", "Нашият ден", "Лабиринти на познанието", "Фото фабрика", понякога замествам колеги в "Артефир", "Какво се случва", "Аларма" и други.

Това, че съм музикант само ми помага да имам може би малко по-различен вкус, но пък и по-интересен. Обичам всички жанрове музика, не само да ги слушам, но и да ги използвам като оформление на предавания.

Чуйте повече в звуковия файл. 

Снимки – Ани Петрова
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04

Cupffee – ядливите биоразградими чаши за топли и студени напитки

Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки .  Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..

публикувано на 10.02.25 в 09:25
Димитър Панайотов (вляво) и Александър Николов

"Ден" и новият вид журналистика на Димитър и Александър

Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..

публикувано на 10.02.25 в 09:10
Египетски лешояд

Инициативата "По песента ще ги познаете" – среща на незрящите хора с птиците

За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..

публикувано на 10.02.25 в 09:04