Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската арменска общност и арменците в Нагорни Карабах

| Интервю
Етнически арменци от Нагорни Карабах се придвижват с камион към Армения, 26 септември 2023 година.
Снимка: АП

От няколко години по различни места на планетата се водят локални войни. 2023 година за българите бе белязана от три – в Украйна, в Израел и ивицата Газа, и в Нагорни Карабах. И докато първите две получиха широко медийно отразяване, то тази в Нагорни Карабах като че ли само беше спомената.

На 12 октомври 2023 г. в Страсбург Парламентарната асамблея на Съвета на Европа изрази съжаление за последните събития в Нагорни Карабах и прие резолюция, в която се коментират тези събитията, които "принудиха почти цялото арменско население да напусне родината си и повдигнаха съмнения за етническо прочистване“. 

ПАСЕ препоръча на Азербайджан "да предприеме незабавно мерки за гарантиране завръщането на арменското население на Карабах и защитата на правата им, като заедно с това гарантира защитата на арменското културно наследство в региона“. 

Много държави изразиха съпричастност към съдбата на арменците и изпратиха хуманитарна и помощи. Но политически действия в посока трайно решаване на проблема липсват. Или поне за тях не се говори. 

Как българската арменската общност изразява своята съпричастност към съдбата на сънародниците си – за това разговаряме в "Познати и непознати“.

"Те плащат този дан на геополитиката вече повече от век. Най-печалното е, че тази ябълка на раздора, заложена в началото на 20 век, най-вече при формирането на Съветския съюз, когато неговите лидери (Сталин) решават да раздават парчета от чуждата торта“, каза Вартануш Топакбашян, главен редактор на вестник "Ереван".

Още за историята на конфликта и повода за ескалацията му в наши дни – чуйте в звуковия файл. 

Помощ  за арменската общност в Нагорни Карабах организира и Никола Рахнев – човекът, създател на Гората БГ и станал известен освен с над 2 милиона дръвчета, засадени у нас, но и с помощта, оказана на пострадалите от земетресението в Турция, на пострадалите от наводненията у нас, на хората в Украйна.

"Винаги мотивите за помощ са едни и същи, чисто човешки. Когато видим, че някой се нуждае от помощ, защо да не го направим? Аз самият не съм религиозен, уважавам вярата на хората, независимо каква е тя, защото във всяка една вяра има ценности. В основата им винаги стои правенето на добро“, разказва Никола Рахнев.  

За мотивите и безкористната помощ, която Гората БГ оказват на арменците от Нагорни Карабах, чуйте в звуковия файл. 

"В Нагорни Карабах става дума за дълбока хуманитарна криза, но това е тема, която много често е оставяна в периферията заради икономически интереси. Така че, ако повече българи знаят за нея, ще бъдат и повече съпричастни“, продължава разговорът с Вартануш Топакбашян за съпричастността на българите към арменската общност в Нагорни Карабах. 

Чуйте още в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40