На 9 ноември се отбелязва Международният ден против расизма и ксенофобията, един важен момент, който ни напомня за необходимостта да работим за толерантност и солидарност в света. Според статистиката от Министерство на вътрешните работи през 2022 година 168 378 граждани на трети страни направиха опит да влязат в България, което представлява тройно увеличение спрямо предходната година. Тази тенденция продължава и през 2023 година.
Едно от важните лица, което се изказа по повод деня, беше Райна Димитрова от Фондация "Мисия криле" в Стара Загора. Фондацията е основана през 2018 година и вече работи успешно пет години на терен, предоставяйки ценни услуги и подкрепа на бежанци и имигранти. Екипът на Фондацията, като опитни експерти в неправителствения сектор, са били и първите доброволци, които се ангажирали през 2013 година, по време на първата по-мащабна вълна бежанци в страната.
Фондация "Мисия криле" е разположена близо до един от големите бежански центрове в Харманли и предоставя различни видове подкрепа, включително психологически и правни консултации, както и хуманитарна помощ, когато тя е необходима. В последните две години те също така са разработили програма за овластяване на бежанците, която им позволява да вършат нещо полезно за собствените си общности.
Лагерът в Любимец, който е от затворен тип, представлява специфично предизвикателство. Там хората нямат право да напускат територията на центъра, но условията се оценяват от Райна Димитрова като по-добри спрямо миналите години. Фондацията работи активно в този лагер, предлагайки разнообразни занимания и дейности за бежанците.
Чуйте в звуковия файл какво предприема Фондацията в лагера в Харманли, като занимания и дейности за бежанците.
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg