Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравни рискове при съдовите болести

Проф. д-р Кузман Гиров
Снимка: Кирил Чобанов

Една на пръв поглед банална тема, която най-често свързваме с разширените вени. Обсъдихме много аспекти на проблема заедно с опитния съдов хирург проф. Кузман Гиров.

"Човек е на такава възраст, на каквото са неговите съдове" – с тази констатация, наложена от практиката, започна диалогът с госта в поредното издание "За здравето". В коментарната част разграничихме и обяснихме различни състояния: дилатация, аневризма, разширени вени, мастни отлагания и плаки. Потърсихме отговор на въпросите, свързани с диагнозата "съдова болест", проф. Гиров даде съвети и отправи послания за действие при съдови инциденти като мозъчен инсулт и колабиране, както и за основния "виновник" за атеросклерозата и нейното влияние върху съдовата система.

Технологиите в общата модерна медицина не отминават и специалността "съдова хирургия", особено на терена на болница като ВМА. Проф. Кузман Гиров, като ръководител на клиниката, преподавател и водещ съдов хирург, изрази гордостта от своя екип, който е търсен и уважаван от колегите в цялата страна. "Те се справят отлично и владеят новите методи на безкръвни и миниинвазивни операции, изтъкна гостът, но единственото, което ме безпокои е, че един ден, когато се наложи да бъде извършена класическа открита операция, няма да има кой да я направи…"

Особено внимание отделихме в разговора на препарати и добавки, предназначени за разреждане на кръвта. "Изисква се изключително внимателен и отговорен подход към лекарствата, защото последиците носят много рискове" – подчерта професорът.

Екип "За здравето" е планирал следващите две издания през месец ноември по темите чернодробни и панкреатични болести, трансплантации и урологични заболявания с акцент простатната жлеза. За тяхната реализация сме поканили проф. Никола Владов и акад. Чавдар Славов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Каньонът на антилопата – по-загадъчната версия на Петра

Няма начин да не сте виждали снимки от Каньона на антилопата в щата Аризона. Фотосите са любими скрийнсейвъри със завладяващите си червено-оранжеви цветове, които доста напомнят преливащите нюанси на скалите   в йорданския град Петра. Каньонът се намира в земите на индианците навахо край градчето Пейж. Не е известно кога точно “бледоликите“ са..

публикувано на 06.10.24 в 12:20
Силвана Грънчарова и Христина Топалова (Инка)

Животът е единно цяло между енергийните и физическите човешки умения

Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца,..

публикувано на 05.10.24 в 09:05
Бишкек

Прилича ли Киргизстан на Швейцария

Неотдавна бях в Киргизстан и там почти всички ме питаха "Била си си в Швейцария?". Защото някои гости сравнявали природата на далечната азиатска страна с държавата на шоколадите и Алпите. Да, наистина в Киргизстан има ледници, върхове седемхилядници, тучни ливади с щастливо пасящи крави, овце и кончета и бистри реки, от които с наслада да пиеш. Обаче..

публикувано на 04.10.24 в 16:35

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05