Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чл.-кор. проф. д-р Цветелина Танкова

Диабетът: За нуждата от достъп до грижи и иновативни терапии

Медикаментите за диабетно болните, трябва остават в България

| Интервю
Проф. д-р Цветелина Танкова, ръководител на Катедра по ендокринология МУ-София, началник на Клиника по диабетология в УСБАЛЕ "Акад. Иван Пенчев", София.
Снимка: БГНЕС

По данни на Международната диабетна федерация в България има над 519 000 с диабет, а 140 000 са засегнати от заболяването, но не знаят и не се лекуват.

"Референтните стойности на кръвната захар, това са за международно приети норми. Всеки един от нас, ако трябва да кажем, че е с нормална кръвна захар, би трябва при изследване на венозно взета кръв да е 6.1 mmol. Ако имаме такава кръвна захар, това означава, че сме здрави."

Това казва в интервю за БНР чл.-кор. проф. д-р Цветелина Танкова, ръководител на Катедра по ендокринология МУ-София, началник на Клиника по диабетология в УСБАЛЕ "Акад. Иван Пенчев", София.

Когато има гранични стойности, рискови фактори, се налага да се проведат и някои други изследвания. Един много точен показател е т.нар. "гликиран хемоглобин". Това изследване може да бъде направено по всяко време на деня, няма връзка с приема на храна и отразява средното ниво на кръвната захар през последните три месеца. Ако тази стойност е над 6.5% , тогава човек е с диабет. Но при стойности между 5.7% и 6.4% може да се говори за преддиабетно състояние.

Добрият контрол на диабета се изразява в поддържане на нормални стойности на гликирания хемоглобин (<7%) и кръвната захар на гладно (4-6.1 mmol/l) и след хранене (<7.8 mmol/l), както и в избягване на драстично понижаване на кръвната захар, контрола на кръвното налягане и липидите, контрола на теглото и индекса на телесна маса. Всяко понижаване на стойностите на гликирания хемоглобин с 1% намалява риска от усложнения като инсулт (12%), инфаркт (14%), сърдечна недостатъчност (16%) и ампутации (43%).

Антидиабетни медикаменти

Новите групи лекарствени препарати за диабет за редуциране на теглото станаха много популярни. Това от своя страна доведе до въвеждането на електронни рецепти за лекарства от този тип в България.

"Това са скъпи медикаменти и имат показания за лечение на захарен диабет тип 2 и нашите пациенти получават напълно безплатно, за да контролират нивото на кръвната захар", посочва тя.

Глюкагоноподобните пептид-1 рецепторни агонисти (GLP-1 RAs) са група лекарства, които се използват за лечение на диабет тип 2. Те са много ефективни при понижаване на нивата на кръвната захар. Като допълнителен бонус, някои също са показали ползи за здравето на сърцето и бъбречната функция, както и намаляване на теглото.

"Това са скъпи медикаменти и имат показания за лечение на захарен диабет тип 2 и нашите пациенти получават напълно безплатно, за да контролират нивото на кръвната захар“, пояснява тя.

И допълва, че имаше период от време, когато пациентите с диабет са преустановили лечението за известно време и влошиха нивата на кръвната захар, тъй като имаше дефицит на тези медикаменти поради възможността да се ползва и за осезаемо намаляване на теглото.

Инхибиторите на натриево-глюкозния котранспортер 2 (SGLT2) са терапевтичен принцип, който е част от арсенала за лечение на диабет тип 2. В България те са налични от близо 10 години. Те осигуряват протекция на сърцето и бъбреците и при пациенти, които нямат диабет.

Инсулин

"Много странно е, че през определен период от време изчезва един или друг вид инсулин, или други медикаменти. Явно това е с оглед на по-ниските цени в България и възможността тези лекарства да бъдат реекспортирани към други страни“, твърди ендокринологът. 

Инсулинът е животоспасяващо лекарство. Изключително важна стъпка е медикаменти, нужни на пациентите, да останат в България, а да не отиват навън.

Вирусни инфекции

"Всяка една инфекция повишава нивото кръвната захар. Може по време на инфекцията да се увеличи кръвната захар дори на човек, който няма диабет. Това, което ни направи впечатления в рамките на Covid-19, е, че вирусът атакува директно клетките на панкреаса, които произвеждат инсулин. Видяхме, че Covid-19 отключи тежък диабет при доста хора и трудно влизаше в норма и граници. Като резултат се увеличи и метаболитният синдром, като там налице е повишена кръвна захар, има отклонения в мазнините в кръвта, отклонения в чернодробни показатели, както и артериалната хипертония."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения – къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20