Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли университетско образование без академична почтеност?

| Интервю
Доц. д-р Катя Михайлова
Снимка: БНР

Академична почтеност, интелектуална автономност, образование, нравственост, свобода, отговорност, саморефлексия, съзнание, памет, воля, емпатия всички тези словосъчетания от думи ни водят към заглавието на един труд, който вече е на книжния пазар "Научна етика". Автор е доц. д-р Катя Михайлова

Прилагаме ли правилата на принципната почтеност на практика в научните изследвания, както в колегиалните взаимоотношения?

"Времената са тези, които предизвикват. Именно в тежките времена, в най-непочтените времена е най-нормално да се родят такива трудове, които се отнасят до почтеността, защото тя е човешко желание", споделя авторката.

По нейните думи задачата ни днес е да съхраним човека в неговата човечност, а не да тръгнем след изкуствения интелект и да не знаем в какви "овце" ще ни превърне той.

"Истинско университетско образование без почтеност не може да съществува. Образование включва в себе си думата образ. Чрез образованието, училищно или университетско, ние предаваме на нашите ученици на нашите студенти, на тези, които остават след нас, образа, които те да следват. Ако този образ е без почтеност, Земята не я чакат добри неща", посочва доц. д-р Катя Михайлова.

Образованието трябва да чувства почтеността. Нека мълчаливият свидетел в нашето общество да проговори. Има два начина, за да се реагира на непочтеността – етичен и правен."

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20