Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дяволът в европейската култура: 2 епизод – За природата на дявола

Какво е дяволът?

„Луцифер“, гравюра от Гюстав Доре
Снимка: Wikipedia

"Природата на демоните е такава, че сетивата на въздушното им тяло лесно надминават тези на земните тела, а по бързина – поради по-голямата подвижност на това въздушно тяло – несравнимо много превъзхождат не само хората и зверовете, но и полета на птиците", пише Августин.

Вторият епизод от цикъла, посветен на дявола в европейската култура, задава въпроса "какво е дяволът". Той, естествено, е паднал ангел, но природата му е двойствена и загадъчна – между чисто духовното и фината, флуидна материя, между чудото и измамата. Стане ли въпрос за дявола, никога не знаем със сигурност дали си имаме работа с нещо истинско или илюзорно.

За природата на дявола, езиците му, дяволския огън и отвъдните пространства разговаряме с проф. Георги Каприев, Жан-Марк Мандозио, специалист по неолатинска литература и преподавател в програмата по Средновековни науки в Практическото училище за висши изследвания в Париж, Благой Иванов, писател и киновед, доц. Герасим Петрински, автор на монография върху византийската житиепис, и проф. Валери Стефанов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25