Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От какво ще пестят българите по празниците?

| обновено на 27.11.23 в 10:51 | Интервю
Снимка: Pixabay

Изследване, проведено от платформата за разплащания Paysafe, показва, че 22% от българите планират да пестят при закупуването на храна и подаръци за Коледа и Нова година. Причината за тази икономическа ситуация се свързва с увеличените разходи за живот, предизвикани от сравнително високата инфлация.

Изследването включва данни от различни страни, включително Обединеното кралство, САЩ, Канада, Германия, Австрия, България, Италия, Перу, Чили, Бразилия, Мексико, Колумбия, Аржентина и Еквадор, и цели да проучи промените в потребителското поведение и отношение към плащанията.

За да разберем повече за този проблем, го обсъдихме в "Нашият ден" с икономиста Стоян Панчев, съосновател на Експертния клуб за икономика и политика.

В отговор на въпроса относно какво биха се лишили българите по време на празниците поради увеличените разходи за живот, г-н Панчев подчерта, че в последните години хората намаляват качеството на потребление. Тенденцията е да се купува по-евтино, вместо да се инвестира в по-качествени продукти.

Както обясни, количеството употребена храна намалява, а инфлацията, макар и да е по-ниска от миналата година, все пак остава висока. Това може да означава ограничаване на потреблението като начин за справяне с инфлацията.

Също така, г-н Панчев сподели, че в Европа има и допълнителен проблем, свързан със скоковете в цените на енергийните ресурси, което допълнително увеличава разходите на домакинствата.

Експертът даде и съвет на крайните потребители - да имат предвид, че настъпва рецесия. Той посочи, че има сектори на икономиката, в които не толкова се търсят работници, а се освобождават, и този факт може да доведе до икономически проблеми. Според него инфлацията може да намалее, но по-голямата загриженост е свързана с предстоящата рецесия през 2024 г.

Така че, според експерта, съвременната икономическа обстановка и високите разходи за живот могат да повлияят на начина, по който българите ще изразходват парите си по време на празниците.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рая Баева и Елена Веселинова – събрани да пътуват

Елена Веселинова е студент по медицина в СУ "Св. Климент Охридски", а Рая Баева – студент по фармация.   Специализация в Тунис – пустиня, оазиси, бедуини и камили. В Италия – "студентска" Болоня и "аристократична" Флоренция. История на фармацията – между Гален и Баба Яга. Спонтанно и интересно посещение в Будапеща – на бяло вино и газирана вода...

публикувано на 16.12.24 в 11:46

Българската иновация, която променя подхода към качеството на водите

Хюсеин Йеменджиев , преподавател от Бургаския университет, е един от хората, които дават пример в България за успешен трансфер на научни иновации в бизнеса. Неговата компания, EnovaH2O, създава иновационни решения за мониторинг на качеството на водите и през 2018 година печели наградата за най-добър стартъп в Европа в категорията "Вода". В..

обновено на 16.12.24 в 11:15

Инициативата "Реките на София" преосмисля връзката на града с реката

В Дома на киното на 17 декември с вход свободен от 19:20 ч. ще се състои премиерата на късометражния филм "Реките на София", представен от фондация "Колективът". За документалния филм и инициативата на "Колективът" за реките на София, която стартира преди пет години с едноименния фестивал разговаряме в "Нашият ден" с арх. Мартин Янков от..

публикувано на 16.12.24 в 11:01

Нарушената власт на традиционните медии

В рубриката " Въпреки мрежата "  гостува Иглика Иванова , член на УС на Коалицията за медийна грамотност с фокус върху европейската и национална политика в областта на медийната грамотност. Тя ни гостува в качеството си на редактор на българската версия на " Уикипедия " . Защо ще говорим за "Уикипедия"? Защото, най-вероятно, изобщо не сме..

публикувано на 16.12.24 в 09:05

Барселона, където сякаш е родена Коледа

Барселона по Коледа - това е едно платно, чийто художник е светлината. Тя танцува с времето и цветовете. Градът, който винаги пулсира с динамиката от туристите, забързания начин на живот, културата и морския бриз, през декември е обгърнат от едно меко, почти интимно вълшебство. Слънчевият вятър носи аромата на испанския коледен сладкиш турон, на..

публикувано на 16.12.24 в 08:58