Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забележителната история и родовата памет на град Пещера, описани в книга

| Интервю

"Книгата "Пещерци" е наистина моята първа рожба. Има два мотива за нейното написване. Единият е обективен, а вторият – субективен. Обективният е любовта ми към историята и любовта ми към родния град. От дете аз се занимава с проучване на историческите сведения", споделя краеведът Мария Джуркова.

Тя допълва, че дължи всичко на своя учител по история Стефан Попчев, който е бил и местният краевед. Вторият човек е покойната Богдана Сиракова "неуморният ръжен", която постоянно настояваше откритата в различни исторически сводки информация да бъде описана.

По думите на Джуркова тя е един от малкото хора, жители на града, който знае в кой архив какво точно се съхранява за Пещера.

В тази книга има много факти, но и много образи. От Пещера е инженерът Костадин Кукидов, който създава таблица за строеж на пътища, която се използва и днес. Така самата таблица започва да носи името на своя автор и в строителния бранш е известна като "Таблица на Кукидов".

Професор Янко Янев Тодоров е друг забележителен пещерец. Той е владеел 20 езика. За времето си повече езици от него е владеел единствено проф. д-р Александър Балан.

Той специализира стара история и класическа филология в Германия, Специализира в Оксфорд и в Кеймбридж, Англия. През 1928 г. защитава дисертация и получава доцентска степен по история на източните и класическите народи. През 1933 г. получава степен "извънреден професор", а през 1944 г. "редовен професор" по антична история. Асистент на известния историк проф. Димитър Кацаров. Води университетски курсове по антична история на Стария изток, Асиро-Вавилонска цивилизация, евреите в древността, древен елинизъм.

Проф. Янко Тодоров е един най-изявените български учен в областта на античната култура. Под силно влияние на учението на Лев Толстой – толстоизъм, проф. Тодоров става последовател и донася в Пещера това учение, съдържащо се във въздържание, вегетарианство, отказ от тютюнопушене и употреба на алкохол. Член и съосновател на Българския вегетариански съюз, както и дългогодишен редактор на списание "Вегетариански преглед".

Пещерски историк изобретява кодовете за описване на историята – Иван Попов. В Централния държавен архив и до днес се пазят документи, в които е описана историята от пещерския историк Иван Попов. Уникалното в случая е, че лично той създава кода за написване. В много от източниците фигурират данни, които и до днес са неразбираеми за четящите. Символите са повтарящи се. Описват родословни връзки и събития, а специалистите са на мнение, че кодът е създаден специално от автора.

Чуйте повече в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Млади автори представят свои фотокниги

Дамян Думанов и Боян Кривошиев са двама млади автори, които следват фотография във Виена и в София. Те представиха свои фотокниги в лимитиран тираж в галерия " Синтезис " . „За една година успоредно се разви нашия интерес към формата на фотокнигата – казва Дамян Думанов – това са нашите първи стъпки и опознаване на формата. Личният елемент..

публикувано на 26.07.24 в 19:10

"Самоопределения на скулптурата" на "Шипка" 6

По случай своята 70-годишнина известният  художник, артист и скулптор Иван Русев предложи на своята публика, колеги и приятели изключително интересен проект, фокусиран върху базисните условия на скулптурата в днешно време.  В галерията на СБХ на "Шипка" 6, на целия първи етаж се представя иновативната експозиция, посветена на 70-годишнината на..

публикувано на 26.07.24 в 18:40

"Среща в Бургас" с музиката на Георги Милтиядов

Плевенската филхармония кани публиката на Бургас на 29 юли в Спортната зала на града, където ще има концерт-спектакъл с музиката на Георги Милтиядов . Спектакълът "Среща в Бургас" включва имената на изпълнителите:  Маргарита Хранова, Орлин Горанов, Силвия Кацарова, Цветан Недялков, Невена Пейкова, Квартет "Белканто" и др. Режисьор е Христо..

публикувано на 26.07.24 в 17:58

Изкуство, история и романтика в романа "Благородството задължава" на Ангелина Ангелова

"Благородството задължава" е роман на българската писателка и авторка на исторически епоси Ангелина Ангелова. Той е трети в нейната творческа биография след "Сърцето помни", "Любовта на музата". Ангелина Ангелова се впуска в страстен танц от изкуство, минало и романтика. Действието в книгата се развива в средата на XIX век и пренася читателите от..

публикувано на 26.07.24 в 12:30

ЛАДУ за петнадесети път в Националната художествена академия

Между 1 и 31 август тази година за петнадесети път в делничните дни от 9 до 18 часа ателиетата на Националната художествена Академия ще съберат децата и учениците между 6 и 18 г., за да рисуват. Лятната академия за деца и ученици тази година е посветена на 130-годишнината от рождението на Жорж Папазов и летните Олимпийски игри в Париж. Изборът на..

публикувано на 26.07.24 в 09:00