Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До Ню Йорк и назад – или какво търсят в анкета българските младежки делегати към ООН?

| Интервю
Сграда на ООН във Виена
Снимка: @pixabay

Всяка година българските младежки делегати към ООН провеждат анкета под наслов "До Ню Йорк и назад". Това не е просто един стратегически въпросник, а по-скоро мост, свързващ сърцата и връзките на младите хора в България с ключовите институции – както на национално, така и на международно равнище.

Александър Янев и Коста Каракашян са български младежки делегати към ООН, и навлизат в своя мандат, като отварят вратата към участие и влияние, предоставяйки възможност младите български гласове да бъдат чути на най-високо равнище, а именно Общото събрание, който е основният политически, съвещателен и представителен орган на ООН.

На базата на резултатите от допитването, те искат да изготвят план с основните три приоритета, които ще защитаваме. Към настоящия момент те са образование, младежка заетост и повишаването на гражданската активност в обществените дела.

      Александър Янев и Коста Каракашян – българските младежки делегати към ООН

      Да бъдеш гласа на младежите в България и да ги представляваш на най-високо междуправителствено ниво

Един от приоритетите им е да достигнат до младите хора в по-малките населени места и да се даде възможност те самите да усетят искрата, когато стартират някаква своя инициатива. Друг важен момент е връзка и партньорство с другите младежки делегати и организации от неправителствения сектор, с които да спомогнат създаването на разнообразни образователни инициативи, които да поставят вдъхновението като водещ принцип. Според тях по този начин в края на мандата им младите хора могат да бъдат въоръжение с повече креативни способи за развитие. 

Не по-малко важна е и връзката между достъпа до образование и заетостта при младите хора. Като български младежки делегати, Коста Каракашян и Александър Янев искат да наблегнат също така на една образователна система, която дава възможност на творческия процес да навлезе в методиката на обучение, и да се обърне повече внимание на достъпа до култура и изкуства. Друг приоритет е психичното и менталното здраве на младите хора в страната.

Повече за отговорността и подробности за дейността на двамата български младежки делегати към ООН – можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13