Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До Ню Йорк и назад – или какво търсят в анкета българските младежки делегати към ООН?

| Интервю
Сграда на ООН във Виена
Снимка: @pixabay

Всяка година българските младежки делегати към ООН провеждат анкета под наслов "До Ню Йорк и назад". Това не е просто един стратегически въпросник, а по-скоро мост, свързващ сърцата и връзките на младите хора в България с ключовите институции – както на национално, така и на международно равнище.

Александър Янев и Коста Каракашян са български младежки делегати към ООН, и навлизат в своя мандат, като отварят вратата към участие и влияние, предоставяйки възможност младите български гласове да бъдат чути на най-високо равнище, а именно Общото събрание, който е основният политически, съвещателен и представителен орган на ООН.

На базата на резултатите от допитването, те искат да изготвят план с основните три приоритета, които ще защитаваме. Към настоящия момент те са образование, младежка заетост и повишаването на гражданската активност в обществените дела.

      Александър Янев и Коста Каракашян – българските младежки делегати към ООН

      Да бъдеш гласа на младежите в България и да ги представляваш на най-високо междуправителствено ниво

Един от приоритетите им е да достигнат до младите хора в по-малките населени места и да се даде възможност те самите да усетят искрата, когато стартират някаква своя инициатива. Друг важен момент е връзка и партньорство с другите младежки делегати и организации от неправителствения сектор, с които да спомогнат създаването на разнообразни образователни инициативи, които да поставят вдъхновението като водещ принцип. Според тях по този начин в края на мандата им младите хора могат да бъдат въоръжение с повече креативни способи за развитие. 

Не по-малко важна е и връзката между достъпа до образование и заетостта при младите хора. Като български младежки делегати, Коста Каракашян и Александър Янев искат да наблегнат също така на една образователна система, която дава възможност на творческия процес да навлезе в методиката на обучение, и да се обърне повече внимание на достъпа до култура и изкуства. Друг приоритет е психичното и менталното здраве на младите хора в страната.

Повече за отговорността и подробности за дейността на двамата български младежки делегати към ООН – можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30