Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5 минути, 5 кебапчета – така се е плащало в Радио София

Архивният фонд на БНР пази звуковата памет на България

| Интервю
Водещата Милена Лекова с Антон Митов в студиото на "Какво се случва"
Снимка: БНР

Първите радиореклами, уроци по гимнастика по радиото, музикални записи, емблематични гласове от културната съкровищница на страната – всичко това се пази в Златния фонд на Българското национално радио. В звуковото наследство на България има над 900 хиляди архивни единици. Има фонотека и "Златен фонд", в които се пазят доста архивни музикални записи, които не са в много добро качество, но представляват архив.

"Първият директор на Радио София Сирак Скитник дава идеята. Има и друга версия на 10 май 1950 г. със заповед на Мишо Николов, който е главен директор на Радиото, се привежда в изпълнение гласуваното на 8 май решение за учредяване на "Златен фонд", посочва Антон Митов, директор на Архивния фонд на БНР.

За официално начало на Златния фонд обаче се смята 27 ноември 1957 г., когато записите са организирани във ведомост. "Златен фонд" по принцип е понятие за банки и социални фондове, но някой го е наложил навремето и може със същия успех да се казва и "Платинен фонд". Най-старият запис във Фонда е от 1897 г. – "Българско хоро" от Алоис Мацак, чешки капелмайстор и композитор, допълва той.

"В последните си години от живота Петър Увалиев беше чест гост в БНР и разказваше как се е плащало в радиото – 5 минути са били 5 кебапчета. Колкото минути, толкова кебапчета е получавал. Подарявал е и на приятели, понякога е продавал кебапчета за 2 лева", припомня директорът на Архивния фонд.

По думите му принципът, по който са запазвани записите в миналото, е да не се пазят цели предавания и новини. Сега вече се пазят новини, защото е хубаво да знаем какво се е случвало.

Фондът има статут на национален звуков архив и е член на Международната асоциация на звуковите и аудиовизуални архиви. В него се съхраняват музика, интервюта с български и чуждестранни писатели, поети, актьори, режисьори, композитори, художници, общественици, политици, както и аудиозаписи на заседанията на Народното събрание от 1989 година насам. 

"В момента архивът усилено се дигитализира", посочва Антон Митов.

Цялото интервю на Милена Лекова с Антон Митов, както и архивни записи с гласовете на Кимон Георгиев, Ърнест Хемингуей и Георги Рупчев, можете да чуете в звуковия файл.  

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55