Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дяволът в европейската култура: епизод 3 – Срещата с дявола

Снимка: Wikipedia

"Само молитви и пост в пустинята могат да изкоренят духа на злото от човешкото сърце", пише Маргарет Дженингс за ранните християнски отшелници. За съжаление, добавя тя, по стара библейска, старозаветна традиция злите духове обичат да се скитат именно в пустинята.

Третият епизод от демоничното издание на Радиоенциклопедията, посветено на дявола в европейската култура и представи през вековете, се занимава с мотива за срещата с дявола. Разглеждаме го през житията на светците, които дяволът неизменно идва да изкуши както в прословутите изкушения на пустинника св. Антоний.

Жените са друга рискова категория, подложена на сатанински домогвания в контекста на принципната мизогинна нагласа, която води началото си още от Античността. Обладаните от дявола вещици дълго обсебват въображението на Запад и с процесите срещу тях се натрупва цял корпус от текстове с описания на различните проявления на демоните и взаимодействието им с човешките същества.

Проследяваме също така генеалогията на пагубния фаустовски мотив – договора със Сатаната, още едно превъплъщение на темата за срещата с дявола.

Изследваме тези въпроси с медиевиста проф. Георги Каприев, Жан-Марк Мандозио, специалист по неолатинска литература и преподавател в Практическото училище за висши изследвания в Париж, литературоведа проф. Валери Стефанов, доц. Герасим Петрински, автор на монография върху образа на демона във византийската агиография, и писателя и киновед Благой Иванов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05