"Само молитви и пост в пустинята могат да изкоренят духа на злото от човешкото сърце", пише Маргарет Дженингс за ранните християнски отшелници. За съжаление, добавя тя, по стара библейска, старозаветна традиция злите духове обичат да се скитат именно в пустинята.
Третият епизод от демоничното издание на Радиоенциклопедията, посветено на дявола в европейската култура и представи през вековете, се занимава с мотива за срещата с дявола. Разглеждаме го през житията на светците, които дяволът неизменно идва да изкуши както в прословутите изкушения на пустинника св. Антоний.
Жените са друга рискова категория, подложена на сатанински домогвания в контекста на принципната мизогинна нагласа, която води началото си още от Античността. Обладаните от дявола вещици дълго обсебват въображението на Запад и с процесите срещу тях се натрупва цял корпус от текстове с описания на различните проявления на демоните и взаимодействието им с човешките същества.
Проследяваме също така генеалогията на пагубния фаустовски мотив – договора със Сатаната, още едно превъплъщение на темата за срещата с дявола.
Изследваме тези въпроси с медиевиста проф. Георги Каприев, Жан-Марк Мандозио, специалист по неолатинска литература и преподавател в Практическото училище за висши изследвания в Париж, литературоведа проф. Валери Стефанов, доц. Герасим Петрински, автор на монография върху образа на демона във византийската агиография, и писателя и киновед Благой Иванов.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg