Властелините на Земята отпреди 65 милиона години са героите в изложбата научна илюстрация на Владимир Николов. "Динозаврите отблизо" включва отпечатъци на подбрана извадка от оригинални картини, създавани в десетгодишен период.
Картините са фокусирани или върху детайлния портрет на определено животно, или разкриват сцени от живота на динозаврите и техните съвременници, позовавайки се на съвременните научни хипотези и наличните палеонтологични данни. "За всички творби съм се постарал в най-добрите традиции на научната илюстрация и палеоарта да спазвам фосилните данни и съвременните виждания на палеонтолозите за тези загадъчни същества, споделя Владимир Николов.
Колкото и странно да звучи отстрани, ние разполагаме с достатъчно информация за динозаврите, за да възстановим техния външен вид, по-трудно е с растенията - от тях имаме запазени само фрагменти и е трудно да навържем разпилените останки към едно и също растение, затова, рисувайки, понякога ни се налага да правим известни обобщения.
Динозаврите със сигурност са имали сложно поведение и благодарение на съхранените остатъци ние разбираме дали са живяли на групи или поотделно, имаме фосилизирани гнезда, така че познаваме някои аспекти на размножаването им, за някои дори знаем, че са се грижили за малките си. Имаме нелоша представа за социалния и личния им живот."
Изложбата ще бъде отворена от 13 декември 2023 г. до 15 януари 2024 г., всеки делничен ден в сградата на "Карол" на ул. Златовръх № 1. Тя се организира от фондация "Карол Знание" и Националния природонаучен музей при БАН.
На откриването ще можете да си купите с автограф книгата на д-р Николов "Песента на титаните: история за динозаври", първата по рода си научнопопулярна книга на палеонтологична тема за търсенето на динозаври в България и за работата на българските палеонтолози на терен.
В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...
Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg