Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орлов поглед

Проф. Ива Петкова
Снимка: Кирил Чобанов

Често използваме това сравнение като знак за отлично зрение. Чували сме го от много хора, претърпели операция за отстраняване на катаракта. Но знаем ли как да пазим очите си, как да ги щадим и запазим здравето им и в по-напреднала възраст?

В поредното издание "За здравето" зададохме въпросите на проф. Ива Петкова – един от най-опитните хирурзи в областта на офталмологията, преподавател и учител на много млади специализанти. Тя направи изчерпателна "анамнеза" на проблемите в тази сфера и очерта основните и най-често срещани очни заболявания. Продължихме разговора в посока на лечението: терапевтични и хирургични методи, превенция, работа с компютър или други съвременни устройства.

В анализа по темата акцентирахме и върху характерните очни заболявания в различните възрасти, особеностите при децата. Отново се спряхме на популярни диагнози като катаракта и глаукома, херпес зостер, хламидии, очни тумори… В част от диалозите с проф. Петкова се включи и Кирил Чобанов. Редакторът зададе редица въпроси, свързани с т.нар. хранителни добавки, които подхранват очния нерв, с различните видове капки за очи (особено от типа на очните сълзи), с качеството на диоптричните и слънчевите очила.

Съботната ни здравна среща завършихме по традиционния начин – със съвети към аудиторията за правилното разпознаване на симптомите на очните болести, навременната консултация с офталмолог, адекватните мерки на лечение. Разбира се, профилактиката, включително и начинът на живот и хранене, съпътстващите заболявания, също бяха в центъра на вниманието на проф. Ива Петкова.

Следващият ни гост в предаването на 16 декември ще бъде проф. Николай Цанков. С доайена на българската дерматология ще говорим за зимните алергии, кожните проблеми при студ, най-разпространените диагнози в тази специалност. Това ще бъде и последното издание "За здравето" за календарната 2023 година!

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21