Често използваме това сравнение като знак за отлично зрение. Чували сме го от много хора, претърпели операция за отстраняване на катаракта. Но знаем ли как да пазим очите си, как да ги щадим и запазим здравето им и в по-напреднала възраст?
В поредното издание "За здравето" зададохме въпросите на проф. Ива Петкова – един от най-опитните хирурзи в областта на офталмологията, преподавател и учител на много млади специализанти. Тя направи изчерпателна "анамнеза" на проблемите в тази сфера и очерта основните и най-често срещани очни заболявания. Продължихме разговора в посока на лечението: терапевтични и хирургични методи, превенция, работа с компютър или други съвременни устройства.
В анализа по темата акцентирахме и върху характерните очни заболявания в различните възрасти, особеностите при децата. Отново се спряхме на популярни диагнози като катаракта и глаукома, херпес зостер, хламидии, очни тумори… В част от диалозите с проф. Петкова се включи и Кирил Чобанов. Редакторът зададе редица въпроси, свързани с т.нар. хранителни добавки, които подхранват очния нерв, с различните видове капки за очи (особено от типа на очните сълзи), с качеството на диоптричните и слънчевите очила.
Съботната ни здравна среща завършихме по традиционния начин – със съвети към аудиторията за правилното разпознаване на симптомите на очните болести, навременната консултация с офталмолог, адекватните мерки на лечение. Разбира се, профилактиката, включително и начинът на живот и хранене, съпътстващите заболявания, също бяха в центъра на вниманието на проф. Ива Петкова.
Следващият ни гост в предаването на 16 декември ще бъде проф. Николай Цанков. С доайена на българската дерматология ще говорим за зимните алергии, кожните проблеми при студ, най-разпространените диагнози в тази специалност. Това ще бъде и последното издание "За здравето" за календарната 2023 година!
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg