Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маргарита и Майстора

Момчил Карамитев (вляво) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 522 "Трамвай по желание" приключва своята трилогия, посветена на 100-годишнината от рождението на Апостол Карамитев, озаглавена "Векът на Апостол", представена от Момчил Карамитев.

В първите две части "Щастията на Чочо" и "Митарствата на Момчил" вниманието беше насочено към личността на великия актьор и към взаимоотношенията му със сина Момчил. Сега на сцената се появява голямата актриса Маргарита Дупаринова, съпруга на Апостол и майка на Момчил.

Артистичната семейна сага разказва и жестоки истории. Баща на Маргарита е известният земеделски лидер Спас Дупаринов. Завършил право с докторат в Брюксел, той списва в. "Земеделско знаме", след което е пълномощен министър в Чехословакия. След Деветоюнския преврат е арестуван близо до Свиленград, изтезаван и осъден на 3,5 години затвор. Не успява да ги излежи, защото е убит край село Вакарел на 10 ноември 1923 година.

Самата Маргарита е едно от знаковите лица на българския театър във втората половина на ХХ век. Създава запомнящи се роли в Народния театър "Иван Вазов“, на чиято сцена играе неизменно от 1946 до 1990 г.

Маргарита и Апостол се срещат в кая на 40-те години на ХХ век, когато в Народния театър текат репетиции на маса на "Фуенте Овехуна", Лопе де Вега, в постановка Стефан Сърчаджиев. Маргарита вижда в Апостол Давид на Микеланджело, облечен в пуловер от едра домашна плетка. Подарява му букетче кокичета и от там започва всичко между тях. А сватбата им е на самата сцена, по време на представление на "Ромео и Жулиета", където двамата играят влюбените веронци.

Разбира се, в тази фамилна сага не липсва и докосване до друга Маргарита, дъщерята на Маргарита и Апостол, която вече дълги години живее в Канада.

Снимка – Ани Маринова, БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50