Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На лекаря – с любов

Проф. д-р Николай Цанков
Снимка: bglekari.bg

Предпразничен жест на уважение към труда на доктора, на сестрата, на фелдшера и фармацевта. Основен гост бе проф. д-р Николай Цанков – уважаван и авторитетен лекар и преподавател, експериментатор, член-кореспондент на БАН. В разговора откроихме много сюжети от областта на дерматологията: често срещаните болести по кожата, зимните алергични реакции, диагностиката, лечението и проследяването им. Включително и тежките диагнози, като меланома и други форми на рак по кожата. Проф. Цанков поясни и някои характерни симптоми на атопичния дерматит или т.нар. екзема, както и различните форми на кожни обриви и алергии. Отговори и на слушателски въпрос за проявите на студова алергия.

В поредното издание "За здравето" отбелязахме 100 години от създаването на Българското дружество по дерматология. Гостът ни, когото смятаме за доайен на българската съвременна дерматология, разказа увлекателни случки, свързани с изследването и лечението на най-често срещаните по онова време кожни болести.


Какво още: посланици на доброто в здравеопазването – предколедна панорама на хуманни и човеколюбиви прояви и жестове. В специална рубрика "Новини" споменахме много имена: на фелдшера Радко Радев, изродил бебе в линейката на път за болницата в Бургас, на Александър Николов от Варна, дарил органите на брат си и спасил живота на няколко души. А наскоро – по негова инициатива варненска улица е наименувана на брат му, първо по роди си събитие в света.

Припомнихме и постъпката на полицейския инспектор от Търговище Георги Гюрушев, спасил малко дете от задушаване и смърт, както и отново изразихме благодарността си към Лазар Радков за инициативата му "Капачки за бъдеще".

Втората част от среща ни "За здравето" бе със същия привкус. Разговаряхме с д-р Даниел Димитров, лекар и участник заедно с Анри Хаздай и Иво Колчаков в редица спасителни операции. Включихме и ученика от пловдивската Математическа гимназия, карловецът Стоян Ганчев, изобретил часовник, който открива ранните симптоми на грип и ковид.



Завършихме последното съботно здравно предаване за календарната 2023 г. с разговор за медицина, за изкуство, за спорт и музика. Главен "герой" в този разказ бе варненецът Николай Христов-Кайо: лекар, мениджър, художник, маратонец и бас китарист.


Екип "За здравето" благодари на своите верни слушатели и приятели, желае на всички ви здраве, благоденствие, красива и топла Коледа, мирна и добра Нова година. И се надява многобройната ни аудитория да расте и през 2024 година – обещаваме, че няма да ви разочароваме! Първата ни среща от кампания "2024" ще бъде на 6 януари…

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Георгиев

Изкуственият интелект и новите устройства могат да са полезни при определени условия

"В зората на айфоните, тъй като и аз бях пленен от новите технологиите, когато децата ми бяха 12-13 годишни, за първи път им дадох възможност да се докоснат до дигитални устройства, но сега, при децата от "Z" поколението, тази граници се смъква много и днес нормалното общуване лице в лице е вече непознато за младите", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 30.07.24 в 10:27

Разновидности на звука "л" в българските диалекти

Дали заради онова прословуто телевизионно шоу от 2003 г., което роди песента "Сакауец" на "Хиподил" или заради близост в звученето, но в пространството битува твърдението, че пернишкото "л" е същото като онова "лениво" "л", подобно на "у", което се разпространява епидемично най-вече в речта на младите. Дори беглият досег до различните български..

публикувано на 30.07.24 в 08:10
История и съвременност в Баку

Старият Баку – декор от "Диамантената ръка"

Всеки, който е гледал "Диамантената ръка" с Юрий Никулин, ще се почувства у дома си в старата част на Баку Ичери Шехер. Да, да, снимките с ориенталския привкус на този и други известни съветски филми са реализирани в тази част на азербайджанската столица. В Двореца на Ширваншах, например, ще ви покажат стълбите, по които Андрей Миронов тича в..

публикувано на 30.07.24 в 07:55

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10