Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учебен терапевт: Критиката е неефективен метод. Тя не стимулира желание и любопитство

| обновено на 19.12.23 в 12:16
Снимка: Pixabay

Донка Дойчева е политолог от Мюнхенския университет "Лудвиг-Максимилиан", а също и психолог и учебен терапевт. В интервюто си за предаването "Нашият ден" тя споделя интересни наблюдения и мисли по въпроса за обучението и ученето.

Една от ключовите теми, засегнати от Дойчева, е как ученето може да се превърне в хоби. Тя подчертава, че как обучението трябва да се учи, е от съществено значение, но ни липсва образователен предмет, посветен на тази тема. Тя стига до този извод по време на втората си магистратура по психология, когато осъзнава, че може би е забравила как се учи. Този опит я кара да се замисли за това какво ограничава ученето ни и как се формират тези ограничения.

Според Донка Дойчева ограниченията идват често от средата. Децата не се раждат с мнението, че не разбират математика или са глупави. Такова мнения се формира чрез критика и негативен опити. Тя подчертава, че критиката не е подходящ инструмент за стимулиране на желанието на децата да учат. Тя не поражда любопитството и желание – двата инструмента, които могат да помогнат на децата да учат по-ефективно.

Освен това Дойчева обръща внимание и на образователната система и нейния принос към ниската гласоподавателска активност в страната. Тя споделя мнението, че липсата на гражданско образование и политическо образование играе своята роля в този проблем. Това я насочва към работата на учебен терапевт и нейните занимания с деца, страдащи от дискалкулия, обучителни затруднения в областта на математиката.

Дискалкулията може да се развие, когато детето изпитва затруднения при ученето на математика и се поставя пред множество неуспехи. Този процес може да доведе до оттегляне и формиране на убеждение, че математиката не е за него. Дойчева настоява, че е важно родителите и образователната система да разберат, че дискалкулията е обучително затруднение, а не неспособност. Тя подчертава също, че психологически фактори могат да създадат ограничения при ученето, които трябва да бъдат разбрани и преодолени.

Това са само някои от многото интересни мисли и наблюдения на Донка Дойчева по въпросите за образованието и ученето.

Чуйте повече в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15