Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Звукът на музиката" с премиера на 9 януари в Софийската опера

Екипът на Софийската опера и балет има вече цял списък от мюзикъли, които преминават на различни сцени при много голям успех – "Мамма миа", "Клетниците", "Шрек".

И сега в Софийската опера и балет кипи работна атмосфера, защото на 9 януари е българската премиера на прочутия бродуейски мюзикъл “Звукът на музиката“. Това е една история, вдъхновена от историята на певците от семейство Трап, пресъздадена от творческото вдъхновение на музиканта Ричард Роджърс и на автора на текста Оскар Хамърстайн II, по едноименната книга на Хауърд Линдзи и Ръсел Краус. 

Уест ХайлърРежисьорът Уест Хайлър, костюмографът Уитни Локър и светлинният дизайнер Зак Блейн отново са в София, за новата продукция на хитовия мюзикъл "Звукът на музиката“. През 2020 г. те поставиха "Шрек“ по анимационния филм и книгата на Уилям Стайг с музика на Джанин Тезори. 

Сюжетът се основава на мемоарите на Мария фон Трап от 1949 г. "Историята на певците от семейство Трап“. 

Действието се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. 

Мюзикълът разказва историята на Мария, която приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се влюбва в децата и в крайна сметка в техния овдовял баща, капитан фон Трап. Наредено му е да приеме служба в германския флот, но той се противопоставя на нацистите. Той и Мария решават да избягат от Австрия с децата. 

Весела ДелчеваМного песни от мюзикъла се превръщат в стандарти, включително "Do-Re-Mi", "My Favorite Things", "Edelweiss", "Climb Ev'ry Mountain" и заглавната песен "The Sound of Music".

Премиерата на "Звукът на музиката" е на 9 януари със следващи дати 10, 16, 17, 30 и 31 януари. Ролите на седемте деца от семейство фон Трап се изпълняват от малките певци от вокалната група "Таласъмчета" на Димитър Костанцалиев. Диригенти са Игор Богданов и Светослав Лазаров.

Предпремиерно за мюзикъла на Ричард Роджърс и Оскар Хамърстайн в Софийската опера и балет разказват режисьорът Уест Хайлър и солистката Весела Делчева, на която е поверена ролята на главната героиня Мария.

Чуйте повече от звуковия файл.

Оригиналната продукция на Бродуей, с участието на Мери Мартин и Теодор Бикел, стартира през 1959 г. и спечели пет награди "Тони", включително за най-добър мюзикъл, от девет номинации. Първата лондонска постановка е в Palace Theatre през 1961 г. Оттогава до днес мюзикълът се радва на множество постановки по целия свят. Филмовата адаптация от 1965 г. с участието на Джули Андрюс и Кристофър Плъмър печели пет награди "Оскар", включително за най-добър филм. "Звукът на музиката" е и последният мюзикъл на тандема Роджърс и Хамърстайн, тъй като Хамърстайн умира девет месеца след премиерата на Бродуей. Двамата създават повече от 10 мюзикъла, сред които "Оклахома“, "Южният Пасифик“, "Кралят и аз“, "Пепеляшка“. За своите творби двамата печелят 37 награди Тони, 15 награди "Оскар", 2 награди "Пулицър", 2 награди "Еми" и 2 награди "Грами".


Снимки – Софийска опера и балет

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40