Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Британският съюз на композиторите награди българката Добринка Табакова

Името на композиторката Добринка Табакова нашумя, когато първият ѝ авторски диск "Струнни пътеки" получи номинация за "Грами" и стана втори в класацията на британските специалисти. Музиката от албума звучи в известния филм на Жан Люк Годар "Сбогом на езика". 

Днес българката вече е позната в музикалните среди не само в Англия, но и по целия свят, музикалните ѝ творби звучат в редица страни. Произведението ѝ "Възхвала" беше изпълнено в катедралата "Сейн Пол" по случай златния юбилей на кралица Елизабет Втора, а кантата "Безсмъртният Шекспир" звуча за 400-годишнината на великия писател.  

Музиката ѝ, която "Уошингтън Таймс" определя като "дълбоко вълнуваща", е представяна на различни европейски музикални фестивали.

Сега младата българска композиторка получи годишно отличие на Британския съюз на композиторите т.нар. "Айвърс Академи", на годишната си церемония връчи на изтъкнатата българска композиторка Добринка Табакова награда за произведението ѝ "Рояк фанфари", в категорията "Общност и Участие". Творбата е написана по поръчка от оркестъра Хале в Манчестър, за техния младeжки оркестър с главен диригент Деляна Лазарова. Връчената статуетка на Добринка Табакова, която от години живее и твори във Великобритания, изобразява Евтерпа, гръцката муза на лирическата поезия и музиката. 

Чуйте интервюто с Добринка Табакова.



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Търсачът на автентична музика от цял свят - Ангел Демирев, с авторски концерт в БНР

На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..

публикувано на 03.11.24 в 08:25
Жорж Претр дирижира Виенската филхармония на Новогодишния концерт (1 януари 2010 г.) в Музикферайн, Виена, Австрия.

Дирижира Жорж Претр

В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..

публикувано на 02.11.24 в 08:05

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36