Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Народната библиотека в Пловдив навърши 145 години

| обновено на 02.01.24 в 13:30
Снимка: facebook/photo

На 2 януари отбелязваме 145-годишнината от създаването на Народната библиотека в Пловдив. Този значим юбилей припомня важната роля, която тази институция изиграва в развитието на културата и образованието в България.

Историята на библиотеката започва през 1877 година, когато са вписани първите пет книги в инвентарната книга на библиотеката. Тя се утвърждава като една от най-важните интелектуални институции в Пловдив и се развива в съответствие с времената и нуждите на обществото. През годините, библиотеката е преживяла различни периоди на разцвет и предизвикателства, но винаги е оставала надежден партньор в разпространението на знанието и културното наследство на страната.

Днес Народната библиотека в Пловдив изпълнява ролята на второ национално книгохранилище, споделяйки тази функция с Националната библиотека в София. Тя съхранява и опазва богатия архив на българската книга, предоставяйки на нашите поколения възможността да имат достъп до ценни литературни съкровища. Това включва и редки издания, документи и публикации, които са част от националното културно наследство.

Също така Народната библиотека в Пловдив играе важна роля в насърчаването на образованието и културния живот в региона. Тя предоставя богата справочна литература, електронни ресурси и услуги за читателите. Събития и инициативи, насочени към развитието на четенето и книгоиздаването, се провеждат редовно в библиотеката.

Директорът на Народната библиотека в Пловдив Димитър Минев подчертава в ефира на “Нашият ден” значението на институцията и нейния исторически контекст:

"Решението за създаването на библиотеката се взима само няколко месеца след решението за създаването на Националната библиотека в София. В Пловдив се развива изключително силен обществен живот по това време."

Този 145-годишен юбилей на Народната библиотека в Пловдив ни напомня за нейната дълга и богата история, като в същото време ни предизвиква да оценим нейната съвременна роля и значение за културното и образователно развитие на България.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05