Ще гарантира ли Конституцията повече култура и изкуство през 2024 година? Издателят и политик Манол Пейков споделя своята гледна точка по въпроса в ефира на “Нашият ден”, като подчертава, че културата винаги е била двигателят на всичко друго в България. Той изразява загрижеността си от факта, че този сектор е бил занемаряван през годините и че стратегии за дългосрочно развитие в областта на културата често са били обсъждани, но не са се реализирали.
Според него промяната на българската конституция, като са заложени културата и образованието като ключови теми за държавата, е стъпка в правилната посока.
"Може би една от важните новини се случи в края на годината и тя беше, че в промяната на българската конституция, която гласувахме, записахме културата и образованието като ключови теми за българската държава. Новината е само знакова, но това показва намерение. Искрено се надявам идното десетилетие това намерение да се уплътни", посочва той.
В интервюто той подчертава важността на културния сектор за идентичността и обогатяването на българското общество. Пейков също така споделя, че културата не е само набор от изкуства и традиции, но и начинът, по който нацията разбира себе си и света около нея. Тя е двигател на множество области, включително и на самата политика. Този подход променя перспективата върху това как българите виждат себе си и каква роля изиграват в световния контекст.
"Може би в последните 30 и няколко години от промяната на обществената ни система на управление винаги мислехме за насъщния и себе си като за хора, които трябва да догонват. За мен културата е фундаментът на една държава. Ако се забравя работата по културата, тогава не всичко се случва така, както трябва да се случва. Българите започнахме да трупаме самочувствие, надявам се, че следващите години ще бъдат по-различни", казва още той.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Това е първият от серия броеве на предаването, посветени на полската литература. Пилотното издание на рубриката "На фокус: Полша" разказва за литературоведката и преводачка Ванда Смоховска. Литературоведката и преводачка професор Ванда Смоховска-Петрова (1919-2011) – полякинята, емигрирала в България по време на Втората световна война, която посвещава..
"Аз съм тук" е проект за достъп до изкуство на възрастни хора, който отбелязва една година от съществуването си с усещане за смисъл и битка за държавна подкрепа. В рамките на проекта хора на възраст над 60 години получават възможност за курсове по латино, бални и народни танци, както и часове по оздравителна гимнастика. Първоначалното финансиране идва..
"В памет" е изложбата, посветена на кинорежисьора Николай Волев, и включва негови картини и фотографии. Ще бъде открита на 11 февруари от 17.30 часа във фоайето на Театър "Сълза и смях" . В изложбата, освен картини и фотографии на Николай Волев, публиката може да види картини на Влади Въргала, Петя Миладинова, Силвия Генова, Петър Георгиев-Рей, Ники..
Ropotamo CO е музикален колектив със седалище в София, който включва местни и международни музиканти, страстни аматьори и професионалисти в изследването на звука. Занимават се с експериментална музика. Симоне Чивитило от групата, казва, че тя често е вдъхновена от филмова музика и е подходящо да се слушат на път. Всеки в групата си мени..
Писателят Николай Табаков е завършил специалност " Българска филология " в СУ " Св. Климент Охридски " . Създател и управител е на издателска къща " Анубис " , спечелила сертификат " Златна книга " за принос в развитието на българската култура през 2010 г. Автор е на романи и разкази. Книгите му са издавани на сръбски, руски и..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg